26 Shkurt 2021

QKUK do kujdestaroj edhe gjatë festës

Prishtinë, 27 nëntor - Me Vendim të Kryeministrit të Repupublikës së Kosovë, Hashim Thaçi, dita e hënë do të jetë ditë pushimi edhe për punëtorët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). 

QKUK ka njoftuar se gjithë pacientët që kanë pasur terminet e rezervuara në ambulancat specialistike për të hënën, se  kontrollet e tyre, por edhe shërbimet e tjera do t’i kryejnë pas asnjë problem ditën e martë. 

QKUK-ja, njofton opinion se në gjitha klinikat, janë organizuar kujdestaritë dhe shërbimet do t’u ofrohen gjithë pacientëve që kërkojnë ndihmën mjekësore.

"Kërkojmë nga qyetetarët e Republikës së Kosovës, të jenë shumë të kujdesshëm gjatë festimeve. QKUK-ja, shfrytëzon rastin t’u uroj gjithë shqiptarëve Festën e 28 Nëntorit."

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)