22 Shtator 2021

Qendra Operative Emergjente apelon qytetarët që të vaksinohen masivisht

Gjilan, 23 korrik – Ekipi profesional dhe ndërinstitucional i Qendrës Operative Emergjente në Gjilan, apelon qytetarët që të vaksinohen masivisht me qëllim të parandalimit të virusit Covid-19, e posaqërisht mësimdhënësit dhe punëtorët e institucioneve arsimore, pasi që punojnë direkt me rreth 30 për qind të popullatës së Komunës.

Drejtori Klinik i Spitalit të Përgjithshëm, Dr. Ukshin Ismajli, drejtoresha e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik, Ajhane Sefiu dhe drejtoresha e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, Arbenita Hajdari, kanë njoftuar se stafi mjeksor është duke punuar vazhdimisht dhe me kujdes të veçantë në parandalim të virusit dhe trajtimin adekuat mjekësor, për çdo pacient që kërkon ndihmën e mjekut.

“Stafi mjekësor është vazhdimisht në shërbim të qytetarëve dhe pacientëve që kërkojnë ndihmën e mjekut. Vaksinimi është duke vazhduar në bazë të planifikimit dhe me respektimin e plotë të protokollit për vaksinim dhe deri më tani janë dhënë 17 mijë e 231, vaksina. Apelojmë bashkarisht, që mësimdhënësit dhe personeli i institucioneve arsimore të vaksinohet, sepse janë ata të cilët punojnë me fëmijët dhe nxënësit, e që në total, është rreth 30 për qind e popullatës së përgjithshme të Gjilanit. Drejtorët e shkollave duhet të jenë insistuesit e parë që stafi i tyre të jetë i vaksinuar, sepse nxënësit dhe fëmijët nuk duhet të jenë të rrezikuar nga mësimdhënësit e tyre”, kanë thënë ata mes tjerash.

Komuna e Gjilanit është duke pritur vendimin e qeverisë për decentralizimit të shërbimit të vaksinimit, në mënyrë që t’u lejohet Komunave që këtë shërbim ta bëjnë edhe nëpër Qendrat e Mjekësisë Familjare, sepse kjo do të mundësonte vaksinim të numrit më të madh të qytetarëve.

Për ndryshe, gjendja e përgjithshme në bazë të statistikave zyrtare konfirmohet se gjithsej në Gjilan kemi 6367 qytetarë të shëruar plotësisht, 147 qytetarë që kanë humbur betejën me Covid-19, 25 raste aktive, derisa janë testuar gjithsej 22 mijë e 28 qytetarë dhe të hospitalizuar sot janë vetëm 5 qytetarë që po monitorohen vazhdimisht nga mjekët e Spitalit të Përgjithshëm.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2021

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale për menaxhimin e situatës me Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Komunën e Prishtinës, Policinë e Kosovës, OJQ-të shënojnë “Ditën Ndërkombëtare pa Makina”. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton formon grupin punues për Projektligjin për Gjykatën Komerciale, shqyrton raportet e Komisioneve të përhershme  për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 203-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Përmes formës online, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton rekomandimet e dala nga raporti i auditimit të performancës “Parandalimi dhe reagimi i situatave emergjente: Vërshimet”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportin vjetor Financiar i Agjencisë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronëssi dhe Raportin vjetor Financiar i Institucionit të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë bën rishikimin e Planit të punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Instituti Kosovar për Kërkim dhe Zhvillim i Politikave dhe Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Programi i Universitetit Columbia për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut organizojnë një konferencë me temë 'Sfidat e Kosovës që vijnë Rusia dhe Kina' me Holden Triplett Agjenti Special i FBI -së dhe Drejtor për Kundërzbulimin në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ret. (https://zoom.us/j/98242813908?pwd=cFBiZGdMV3pRTTV3RDJBbTE5UEtVQT09, ora 16:00)