03 Mars 2021

Pritet marrëveshja Kosovë - Maqedoni në shëndetësi

Prishtinë, 27 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Bujar Bukoshi, priti sot në një takim Ambasadorin e Republikës së Maqedonisë në Kosovë, z. Stojan Karajanov.
 
Në këtë takim, Ministri Bukoshi e ka vlerësuar inkurajues bashkëpunimin konkret midis dy shteteve.
 
Ai e ka çmuar lart kontributin e ambasadorit me përvojë në diplomaci, Stojan Karajanov, në intensifikimin e këtij bashkëpunimi Kosovë-Maqedoni dhe e ka njohur Ambasadorin me gjendjen në shëndetësinë kosovare dhe problemet e saj.
 
Ministri Bukoshi ka inkurajuar shkëmbimin e përvoja pozitive midis dy shteteve në shëndetësi dhe në funksion të intensifikimit të bashkëpunimit, në pjesën e parë të majit, ministri kosovar i Shëndetësisë do ta vizitojë Shkupin, me qëllim të arritjes së Marrëveshjes për bashkëpunim ndërshtetëror në shëndetësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)