12 Prill 2021

Premtohet mbështetja e Kuvajtit për shëndetësinë e Kosovës

Prishtinë, 1 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, dr. Ferid Agani, priti sot një delegacioni të Grupit Parlamentar të Miqësisë Kuvajt–Shqipëri, të kryesuar nga Valeed Al-Tabtabaei.

Ky takim ishte kthim i vizitës që Ministri Ferid Agani ka bërë në janar të këtij viti në Parlamentin e Kuvajtit, si kryetar i Partisë së Drejtësisë.

Në këtë takim u shpreh gatishmëria për bashkëpunim midis Kuvajtit e Kosovës në sferën e shëndetësisë.

Gjithashtu, u paralajmërua edhe vizita e Ministrit Agani në Kuvajt për takim me Ministrin e Shëndetësisë së Shtetit të Kuvajtit dhe vendosjen e marrëdhënieve midis dy ministrive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)