21 Shkurt 2020

Policia e Dukagjinit organizoi fushatë për dhurimin vullnetar të gjakut

Pejë, 1 nëntor - Drejtoria Rajonale e Policisë Kosovës në Pejë ka njoftuar se duke u bazuar në kampanjën e dhurimit vullnetar të gjakut, organizuar nga Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut, në bashkëpunim me Drejtorinë e Shërbimeve Shëndetësore të Policisë Kosovës -Drejtoria e Përgjithshme, nga data 28 - 31 tetor 2019 ka organizuar fushatë sensibilizuese tek pjesëtaret e PK-ës për dhurimin vullnetar të gjakut.

Gjatë periudhës kohore në zonën e Drejtorisë Rajonale të Policisë Kosovës, duke përfshirë DRP-en dhe stacionet policore Istog, Deçan dhe Klinë, kemi 65 dhurues vullnetar të gjakut, nga ky numër ishin 11 femra, krahasuar me vitin e kaluar ishim 15 zyrtar të PK-ës më shumë.

Policia e Kosovës gjithmonë është e gatshme të ndihmojë të gjithë qytetarët e vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)