18 Janar 2021

Përfundoi trajnimi në Kujdesin Efektiv Perinata

Prishtinë, 12 nëntor - Me përkrahjen e ekspertëve ndërkombëtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), pas dhjetë ditë trajnimi, pjesëmarrësit e kursit të Kujdesit Efektiv Perinatal (KEP), janë pajisur sot në Prishtinë me certifikatat e pjesëmarrjes në këtë aktivitet të mbajtur në Klinikën Gjinekologjike- Obstetrike të QKUK-së.

Në ceremoninë e ndarjes së këtyre certifikatave, ka marrë pjesë Sekretari Permanent i Ministrisë së Shëndetësisë, dr. Ilir Tolaj, znj. Osnat Lubrani, koordinatore e Ekipit të Agjencioneve të OKB-së në Kosovë, përfaqësues të OBSH-së dhe krerët e KOGJ-it.

Dr.  Ilir Tolaj, tha se një nga problemi më i madh në sistemin shëndetësor të Kosovës është vet faktori njeri, gjegjësisht mungesa e resurseve të mjaftueshme profesionale, prandaj, ka theksuar ai, krahas fuqizimit të kapaciteteve profesionale, kërkohet edhe shpejtimi me punë, për të kompensuar kohën e humbur dhe për të arritur rajonin dhe Evropën me aspektet e mbrojtjes së shëndetit të nënës dhe fëmijës.

Znj. Osnat Lubrani, koordinatore e agjencive të OKB-së në Kosovë, e ka vlerësuar si shumë të rëndësishëm kursin, duke shprehur besimin se dijet dhe shkathtësitë e marra, do të barten tek gjeneratat e tjera të personelit shëndetësor.

Pakoja trajnuese e zbatuar gjatë trajnimit në Kujdesin Efektiv Perinatal kishte për qëllim ngritjen e shkathtësive profesionale teorike e praktike të mamive, obstetër-gjinekologëve, neonatologëve dhe infermierëve pediatrikë kosovarë në kujdesin obstetrik dhe neonatologji dhe në një numër fushash të kujdesit të veçantë siç është pre-eklampsia, hemorragjitë post-partale, asfiksia perinatale dhe kontrolli i infeksionit.

Ky trajnim  është në kuadër të projekteve të përbashkëta të tri agjencioneve të Kombeve të Bashkuara (WHO, UNICEF dhe UNFPA) -Përmirësimi i shëndetit të grave dhe fëmijëve në Kosovë, i financuar nga Qeveria e Luksemburgut dhe zbatuar në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)