26 Janar 2021

Përfitimet e aspirinës mund të jenë edhe më të mëdha

SHBA, 3 nëntor - Dihen prej vitesh përfitimet për shëndetin e njeriut nga përdorimi i aspirinës, por tani mjekët besojnë se aspirina ka edhe vetinë për ta mbajtur të shëndetshëm trupin dhe mendjen e të moshuarve.

Fillimisht, më tepër se 100 vjet më parë, kur u zbulua, aspirina përdorej për dhimbjet e kokës, apo të muskujve.

Gjatë dy dekadave të fundit, ajo po përdoret për hollimin e gjakut, si masë parandaluese e hemorragjisë cerebrale, apo infarktit.

Por tani, kur janë shtuar së tepërmi rastet e demetias dhe alcajmerit, mjekët duan të mësojnë në se aspirina bën mirë edhe për këto sëmundje të pleqërisë dhe natyrisht, ngadalësimi i tyre do të ishte një përfitim që do të tejkalonte rrezikun e hemorragjive në stomak dhe në tru, pasoja të aspirinës.

Studjuesit amerikanë dhe ata australianë kanë filluar një provë me rreth 20 mijë persona të moshuar, për të mësuar në se përdorimi i një aspirine në ditë parandalon dementian, por rezultati i studimit do të marrë 5 vjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)