04 Dhjetor 2020

Operacioni i parë në spitalin e ri në lagjen Bair të Mitrovicës

Mitrovicë, 5 mars - Sot është kryer operacioni i parë në spitalin e ri të ndërtuar në lagjen Bair të Mitrovicës, përkatësisht  në repartin e gjinekologjisë me obstetri, i cili është funksionalizuar këtë javë. 

Për të parë kushtet e punës në këtë repart, atje ka qëndruar edhe kryetari i komunës, Avni Kastrati dhe drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Shaqir Demiri, të cilët janë njoftuar në hollësi me ecurinë e punëve në këtë spital, ku pritet së shpejti që të funsionalizohen edhe repartet tjera kirurgjike.

Kryetari Kastrati, i ka uruar shëndet foshnjës së posalindur me prerje cezariane dhe nënës së saj, ndërsa mjekëve ju ka uruar sukses në ambientet e reja, duke shfaqur shpresën se mitrovicasve tani do t’u krijohen mundësi më të mira për shërbime shëndetësore. 

Në anën tjetër, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Shaqir Demiri, ka thënë se brenda muajit pritet që të funksionalizohen edhe disa reparte të tjera, duke rritur kështu kapacitet që kanë të bëjnë me ofrimin e shërbimeve shëndetësore në këtë komunë, e cila prej pasluftës ka pasur një gjendje shumë të rëndë në këtë aspekt.

Ndërsa anesteziologu Nuredin Fazliu, i cili deri tani ka punuar në Prishtinë, vetëm disa momente pasi kishte dalur nga operacioni, tha se ka vendosur që të kthehet në Mitrovicë në mënyrë që të ndihmoj këtë spital, të cilit i mungojnë shumë kuadrot.

Ai ka theksuar se kushtet e punës janë shumë të mira dhe pret që edhe kuadro të tjera, të cilat janë duke punuar në Prishtinë të kthehen në Mitrovicë, në mënyrë që të krijohet  një personal i nevojshëm për këtë spital.

Ndërsa Halime Klisurica, kryeinfermiere në repartin e gjinekologjisë, tha se në këtë repart aktualisht janë të angazhuar 30 motra dhe 7 mjekë, përderisa pritet që së shpejti këtij personeli t’i shtohen edhe 2 mjekë të tjerë. 

Ajo sqaroi se të premten është kryer operacioni i parë në spitalin e ri, përderisa foshnja e parë ka lindur para tre ditësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020 - Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)