15 Maj 2021

OBSH: Pasojat e koronavirusit do t’i ndjejmë dekadat e ardhshme

Gjenevë, 1 gusht - Kreu i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus e ka cilësuar pandeminë e koronavirusit si një krizë që ndodh një herë në shekur por efektet e saj do të ndihen për dekadat e ardhshme.

Ai i ka bërë këto komente përgjatë një takimi të Komitetit për Emergjenca të OBSH-së, i cili ka shpallur krizën shëndetësore gjashtë muaj më parë.

Që prej evidentimit të rastit të parë në Wuhan, pandemia e koronavirusit ka shkaktuar vdekjen e mbi 660 mijë personave në të gjithë botën.

Por pavarësisht pasojave të rënda që ka sjellë ky virus, Tedros shpreh me keqardhje se shumë persona në të gjithë botën kanë ende dyshime mbi ekzistencën e këtij virusi.

“Shumë shtete që kanë besuar se kanë kaluar më të keqen tani po përballen me shpërthime të reja. Disa që kanë qenë më pak të prekura në javët e para, tani po përballen me numër në rritje të infektimeve dhe vdekjeve” – deklaroi ai ditën e djeshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Maj 2021 - Nga pika kufitare Morinë deri në Bajgorë do të bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm i cili do të ketë 6 automjete në shoqërim te cilat do të jenë me një gjatësi maksimale 75 m. (Pik kufitre Morinë - Vërmicë, ora 00:10)

- Vazhdon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-Covid. (Salla 1 Tetori, ora 8:00)

- BP Home Invest, së bashku me fabrikën InstaBuilt mbajnë konferencë për media lidhur me nisjen e kontingjentit te parë të shtëpive modulare për në SHBA. (Fabrika InstaBuilt - rruga Prishtinë Vushtrri afer fshatit Llazarevë, ora 11:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Salla 1 Tetori, ora 12:00)