14 Dhjetor 2018

Në SHBA, Kanada dhe Evropë përhapet virusi i gripit H3N2

Washington, 9 janar - Në mesin e stinës së dimrit, Hemisfera Veriore ka hyrë në fazën e shpeshtimit të rasteve të gripit.

Virusi i gripit H3N2 i tipit A është përhapur gjerësisht në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, kurse në Kinë po përhapet tipi B.

 Edhe në Evropë numri i të infektuarve me gripin H3N2 të tipit B e tejkalon atë të tipit A. Ndërsa po afron faza kulmore e prekjes nga gripi, vaksinimi është mjeti më i mirë i parandalimit.

Në ditët e sotme, moti i ftohtë dhe me dëborë në Hemisferën Veriore ka sjellë dobësimin e imunitetit të njeriut, gjë që lehtëson prekjen nga virusi i gripit.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shumica e njerëzve që vuajnë nga gripi sezonal nuk kanë nevojë për trajtim mjekësor dhe ethet dhe simptomat e tjera mund të lehtësohen brenda një jave, por gripi mund të sjellë kërcënime serioze dhe madje fatale në disa grupe me rrezik të lartë. Gripi mund të trajtohet me ilaçe antivirale, siç është "Tamiflu", por mjeti më efektiv për ta parandaluar është vaksina. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)