12 Prill 2021

MSh thellon bashkëpunimin me mjekë të Gjermanisë

Prishtinë, 5 maj - Delegacioni i Federatës së Odave Mjekësore të Republikës Federale të Gjermanisë në përbërje Dr. med. Ramin Walter Parsa dhe Domen Podnar, në shoqërim të Dr. Salih Berishës nga Qendra Mjekësore Universitare në Mannheim vizitoi sot Ministrinë e Shëndetësisë të Republikës së Kosovës, me qëllim të fillimit të bashkëpunimit në themelimin e Odave të Profesionistëve Shëndetësor të Kosovës.

Në takimin me Ministrin e Shëndetësisë dr. Ferid Agani dhe përfaqësuesit e Bordeve Profesionale të profesionistëve shëndetësor, u dakorduan hapat konkret të punës në këtë drejtim si dhe u shpreh gatishmëria e dyanshme për bashkëpunim për këtë qëllim.

Në takim Ministri Agani, pranoj ftesën për pjesëmarrje në Konferencën vjetore të kësaj Federate që në fillim të qershorit 2011 mbahet në Kiel të Republikës Federale të Gjermanisë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)