26 Janar 2021

MSh, punëtori për luftimin e trafikimit me qenie njerëzore

Prishtinë, 5 tetor - Organizuar nga Njësia për të Drejtat e Njeriut e Ministrisë së Shëndetësisë dhe me përkrahje të OSBE-së, sot në Prishtinë u mbajt punëtoria kundër trafikimit të qenieve njerëzore, përkatësisht në temën se si të identifikohen viktimat e trafikimit me qenie njerëzore.

Kjo punëtori është organizuar me qëllim të përgatitjes së më të mirë të punonjësve shëndetësor për identifikimin e viktimave të trafikimit dhe ofrimit të ndihmës adekuate mjekësorë ndaj viktimave dhe në zbatim të Strategjisë Nacionale dhe Planit të Veprimit kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore.

Dr. Lulzim Çela, këshilltar i Ministrit të Shëndetësisë, Dr. Bujar Bukoshi, tha se luftimi i trafikimit të qenieve njerëzore, këtij fenomeni të shëmtuar të krimit që prek më së shumti kategoritë më vulnerabile të popullatës, femrat e reja dhe fëmijët, është obligim i të gjitha institucioneve shtetërore të Kosovës, të cilat duhet të punojnë së bashku.

“Ministria e Shëndetësisë do të zbatojë plotësisht aktivitetet që i takojnë në fushën e identifikimit, ofrimit të mbrojtjes shëndetësore dhe referimit të rasteve përkatëse”, tha Çela.

Në këtë punëtori, përfaqësueset nga Departamenti i OSBE-së që trajton çështjet e që lidhen me viktimat e trafikimit me qenie njerëzore, Gjylieta Devolli dhe Valentina  Bejtullahu, kanë prezantuar aktivitetet dhe mënyrat se si duhet identifikuar këto viktima dhe aktivitetet për rehabilitimin dhe risocializimin e viktimave të trafikimit, ndërkohë që përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë dhe Policia e Kosovës kanë prezantuar aktivitetet që këto dy institucione, ndërmerren në kuadër të  Strategjisë Nacionale dhe Planit të Veprimit kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore, bashkë me institucionet e tjera.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)