20 Korrik 2019

Mjek nga Holanda vijnë në Kosovë

Prishtinë, 25 prill - Care For Kosovo Kids për herë parë sjellë në Kosovë stafin e Princess Maxima Center, qendres pediatrike-onkologjike me te madhe në Evropë. 

5 mjek nga kjo qender do te jenë në Prishtinë prej dates 29 Prill – 30 Prill në kuader të memorandumit te bashkepunimit ne mes te Qendres Klinike Universitare te Kosoves, fondacionit World Child Cancer nga Holanda dhe Princess Maxima Center te  Utrecht-it inicuar nga  prof.Gertjan Kaspers drejtor i Akademise se qendres Princess Maxima ne bashkepunim me Care For Kosovo Kids.
 
Qellimi i partneritetit ne mes te paleve dhe qellimi i programit eshte qe te optimizojne kujdesin mjekesor per femijet me kancer ne Qendren Klinike Universitare te Kosoves. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)