11 Gusht 2020

Lancohet projekti për reagim ndaj COVID 19 me mbështetje nga Qeveria Gjermane

Prishtinë, 14 korrik - Në prezencë të ambasadorit gjerman Shkëlqesisë së Tij Christian Heldt dhe drejtorit për GIZ në Kosovë David Oberhuber, sot në një formë jo të zakonshme, konform rekomandimeve nga Instituti i Shëndetit Publik për parandalim të shpërndarjes së Covid-19, u nënshkrua në Kolegjin Heimerer marrëveshja e cila lancon projektin që do të mbështesë institucionet shëndetësore dhe punonjësit  shëndetësor në luftën e tyre të përditshme kundër Covid-19.

Projekti përqendrohet në përmirësimin dhe avancimin e higjienës spitalore dhe sigurinë e pacientit dh punëtoreve shëndetësor për mbrojtje nga Covid 19. Projekti planifikohet të zbatohet nëpërmjet disa hapave të drejtpërdrejtë.

Ky është një projekt i hartuar në kohë rekord dhe aprovuar nga GIZ ne Gjermani për te reaguar ndaj pandemisë Covid19 i cili do te zbatohet ne Kosove ne partneritet publiko privat ne mes Kolegjit Heimerer, Ministrisë se Shëndetësisë, Shërbimit Klinik Universitar te Kosovës, Institutit te Evropës Juglindore për Politika Shëndetësore dhe Sociale, ndërsa partneret ndërkombëtar do te jene Qendra Klinike Universitare e Halle-Saale dhe Qendra e trajnimit dhe simulimit Dorothea Erxleben ne Halle, Gjermani.

Projekti do te zbatohet nga 15 korrik 2020 deri me 31 dhjetor 2021. Një pjese e projektit do te iu mundësoj personave kyç qe menaxhojnë pacientet potencial apo te infektuar me Covid 19 ne sistemin shëndetësor publik te trajnohen ne Gjermani.

Ambasadori Heldt ne fjalimin e tij theksoj rëndësinë e mbështetjes se vendeve partnere në këtë kohe krize pandemie. Synimi i qeverise gjermane është targetimi, mbështetja dhe ofrimi i ndihmës ndaj vendeve partnere ne përballimin e pandemisë dhe po ashtu pasojave ekonomike.

Sipas tij çelësi është sistemi shëndetësor dhe rrjedhimisht rendësi te padiskutueshme paraqet shëndeti i popullatës dhe i ofruesve shëndetësor. Bashkëpunimi ndërmjet Kolegjit Heimerer dhe GIZ në Kosove sipas tij është një shenje e mire e rrugës drejt rritjes së sigurisë së pacienteve/ punëtoreve shëndetësorë dhe rrjedhimisht përmirësimit të cilësisë së shërbimeve shëndetësore në vend.

Në fjalimin e tij drejtori i GIZ në Kosovë zotëri David Oberhuber vuri në theks të veçantë rëndësinë e një reagimi të shpejtë dhe te saktë nëpërmjet projektit Covid 19 – Response. ‘Ka shumë për të bërë por ky është një hap i mirë drejt rritjes së cilësisë së shërbimeve shëndetësore.’ shtoi zotëri Oberhuber.

Drejtori i Kolegjit Heimerer zotëri Dr. Petrit Beqiri e quajti ketë bashkëpunim ndërmjet institucionit që ai drejton dhe GIZ një tjetër sukses. Ai shprehu gatishmërinë dhe kënaqësinë për një punë të efektshme në arritjen e rezultateve në shërbim të qytetarëve të Kosovës.

Ceremonia u përmbyll me nënshkrimin e marrëveshjes nga te dy palët duke ruajtur vigjilencën dhe distancën gjate gjithë eventit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .