21 Maj 2019

Kosova me vdekshmërinë më të madhe dhe jetëgjatësinë më të shkurtër në Evropë

Prishtinë, 30 maj - Komiteti për Shëndetësi dhe Grupi parlamentar i Vetëvendosje!-s mbajti sot tryezën “Gjendja e Shërbimit spitalor dhe klinik universitar – problemet dhe zgjidhjet" me profesionistë shëndetësorë të këtij sektori.

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje!, Fatmire Kollçaku Mullhaxha dhe drejtuesi i Komitetit për Shëndetësi prof. Jusuf Ulaj duke e hapur diskutimin folën për problemet e mëdha që ka SHSKU-në dhe nga diskutimi i përbashkët me mjekë e profesionistë e profesorë konkluduan në disa ccështje që mund ta adresojnë zgjidhjet për gjendjen alarmante.

Mjekë, farmacistë, dhe profesionistë të tjerë folën mbi gjendjen e rëndë të shëndetësisë në përgjithësi dhe problemet e mëdha me të cilat po ballafaqohet SHSKU-ja prej se ky shërbim ka filluar nga funksionimi.

Ata theksuan më së shumti politizimin e vet bordit të këtij institucioni, mungesën e mjeteve elementare për të zhvilluar trajtimin e pacientëve e deri te llogaridhënia minimale.

Mullhaxha ka theksuar se si pasojë e gjendjes së mjerueshme në të cilën gjendet shëndetësia, Kosova vazhdon të jetë vendi me vdekshmërinë më të madhe dhe jetëgjatësinë më të shkurtër në Evropë. Poashtu u theksua se vetëm 2.6% e GDP-së shkojnë për shëndetësi.

 Në tryezë u diskutua edhe për sigurimet shëndetësore që do të duhej të fillonin në janar të vitit 2014 si dhe për rastin skandaloz të spitalit privat brenda ambienteve të SHSKU-së.

Gjithashtu u theksua politizimi i Odës së Mjekëve dhe minimizimi i rolit të sistemit informativ shëndetësor nga minisitri aktual si dhe mosgatishmëria në kontinuitet të minsitrave të Shëndetësisë për të bërë transparente shpenzimet milionëshe dhe arsyet e zhagitjes së këtij projekti të filluar nga viti 2009. 

Nga diskutimet e profesionistëve të shëndetësisë, pjesëmarrës në këtë tryezë, në fund dolën disa konluzione të cilat Lëvizja Vetëvendosje! përmes Komitetit për Shëndetësi, deputetëve të saj në Kuvendin e Republikës së Kosovës dhe në komisionin për shëndetësi do t’i paraqesë në vazhdimësi si rrugë për të dalë nga gjendja jashtëzakonisht e keqe në të cilën ndodhet sektori i shëndetësisë.

Ndryshimi i ligjit për shëndetësi, duke e rishqyrtuar rolin e SHSKU-s dhe zbatimin e ligjit për sigurimet shëndetësore.
 
Depolitizimi dhe decentralizimi i shërbimeve shëndetësore

Përmirësimi i menaxhimit nëpër institucionet shëndetësore, duke e rritur transparencën dhe llogaridhënien

Planifikimi adekuat për specializimet dhe punësimet nëpër institucionet shëndetësore

Qartësimi i raportit të Spitalit të Prishtinës dhe QKU-s përmes ndarjes së shërbimeve terciare nga ato sekondare.

Funksionalizmi i shërbimeve primare

Si dhe, rregullimi i konfliktit të interesit të sektorëve publik dhe privat për të parandaluar rekrutimin dhe largimin e pacientëve nga spitalet publike duke i çuar në ato private.

Në këtë kuadër Grupi parlamentar do t’i ngrejë këto ccështje në Kuvendin e Kosovës dhe do të kërkojë përgjegjësi nga Qeveria për secilën prej temave të adresuara.

  

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 maj 2019 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komiteti për Politik dhe Financa i Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e pestë të rregullt në të cilen shqyrton Qarkoren e parë buxhetore të Ministrisë së Financave. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reqica dhe Avokati i Popullit raportojnë para komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me çështjen e statusit të personave të plagosur në Kosovë, para periudhës së luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Forumi Ekonomik Mbarëkombëtar, në mbështetje të Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë, Odës Ekonomike të Kosovës dhe Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë organizon konferencën “Mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve tregtare Kosovë- Shqipëri”, konferencë kjo e cila do të adresojë problemet dhe barrierat tregtare që prodhuesit e dy të dy vendeve janë duke i hasur. (Hotel Tirana International në Tiranë, ora 10:30)

- “Let’s Do It” organizon aksion për pastrimin e deponisë më të madhe në Rajonin e Pejës, në fshatin Dydesh. (Fshati Dydesh, ora 10:30)

-  Projekti “Mbështetja e Komunikimit të Procesit të Integrimit Evropian”, I financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, organizon panel diskutimime temën: Prodhimi vendor dhe tregu i BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Kamenicës, ora 10:30)

- Mbahet seancë e veçantë e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të përkujtohet 20 vjetori i Masakrës në Burgun e Dubravës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim kryetarët e komunave: Prizren, Podujevë, Shtërpc, Obiliq dhe Novobërdë, me të cilët do të nënshkruajë Memorandume të Bashkëpunimit për realizimin e disa projekteve mjedisore të cilat financohen nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ish objekti Rilindja, kati 17, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova pret në takim zëvendës ambasadorin bullgar në Kosovë ku do të bëje nënshkrimin e një marrëveshjeje për financimin e një projekti në qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog. (Zyra e krytarit Rugova, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të votohet vendimi i Qeverisë me të cilin autorizohet Komisioni Qeveritar për Privatizimin e Ndërmarrjes Publike "Telekomi i Kosovës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 12:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon promovimin e katër librave të profesorëve  të Fakultetit të Edukimit ne UKZ: “Poetika e këngës epike historike”  autore Nevrije Bislimi-Ismaili, “As engjëlli, as djall” autor  Merxhan Avdyli, “Kurrikula dhe të menduarit kritik” autor Mensur Neziri dhe libri “Kërkime në leksikun e Pjetër Bogdanit” i autorit Faton Krasniqi. (Salla A34 në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të shqyrtohet raportit vjetor i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të bëjë përurimin e parkut dhe këndit të lojërave për fëmijë. (Prapa Shtëpisë së Bardhë në Prizren, ora 13:00) 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merrë pjesë në përurimin e urës së fshatit Topanicë, komuna e Kamenicës. (Fshati Topanicë, rruga Crep - Kamenicë, kilometri i parë, ora 15:00)

- Mbahet Akademi përkujtimore në nderim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Kemal Thaqi e Ekrem Gudaqi dhe martirëve të rënë më 21 maj të vitit 1999, Hanife Jaha, Selvije Krivanjeva, Hanife Gudaqi, Ramush Jaha, Baki Bela, Ibush Rrushi, Ramadan Dashi, Fahri Mani, Bahrije Elezi, Sevdije Guri, Hamdi Dashi, Brahim Dashi dhe Fitim Gudaqi. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik 16:00)