20 Maj 2019

Komunat e Kosovës shkëmbejnë përvojat në shëndetësi

Gjilan, 4 tetor - Sot në Komunën e Gjilanit mbahet takimi i përfaqesuesve të Shnëdëtësisë primare nga 14 komunat të Rëpublikës së Kosovës të cilët do të qëndrojnë në Gjilan për programin e vizitave shtëpiake për nëna dhe fëmijë.

Qellim i ketij takimi te perbashket eshte ndarja e pervojave, praktikave dhe shembullit te mire te ekipit te Shendetesise Primare ne Gjilan, por njekohesisht do te paraqiten edhe sfidat ne realizimin e ketij programi ne fillim dhe ambiciet gjate te ardhmes per vizitat ne shtepi per nena dhe femije. 

Organizator i ketij takimi eshte Komuna e Gjilanit, Qendra Kryesore e Mjekesise Familjare dhe UNICEF.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)