21 Janar 2021

Kërkohet më shumë punë në kujdesin parësor shëndetësor

Prishtinë, 18 nëntor - Në Qendrën e Zhvillimit të Mjekësisë Familjare të Kosovës (QZHMF) në Prishtinë u mbajt sot takimi për vlerësimin e indikatorëve të shërbimeve shëndetësore në Kujdesin Parësor Shëndetësor (KPSH).

Në këtë takim morën pjesë zyrtarë të lartë të Ministrisë së Shëndetësisë, drejtorë të Departamenteve komunale për shëndetësi, drejtorë të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare, si dhe përfaqësues të organizatave të ndryshme jo qeveritare që veprojnë në sektorin e shëndetësisë.

Dr. Ilir Tolaj, Sekretar Permanent në Ministrinë e Shëndetësisë, ka kërkuar që niveli i angazhimeve dhe cilësia e shërbimeve shëndetësore në Kujdesin Parësor të ngrihet, sepse, ka vlerësuar ai, është e pa tolerueshme që qendrat e mjekësisë familjare sot të jenë më të dobëta për kah cilësia e shërbimeve se sa shtëpitë e shëndetit para disa viteve.

Duke iu referuar raporteve të ndryshme lidhur me gjendjen në shëndetësi, Tolaj, ka theksuar se edhe raporti i fundit i EPTISA evidenton shumë mungesa në sistemin shëndetësor, sidomos në aspektin e menaxhimit dhe kapaciteteve profesionale.

Ai ka thënë se Mjekësia familjare nuk mund të funksionojë si një “mbretëri në vete”, por duhet të funksionojë në ndërlidhje edhe me pjesët e tjera të sistemit.

Nëse nuk ndryshon qasja, ka thënë dr. Tolaj, nuk do të mjaftojë edhe dyfishimi i buxhetit të shëndetësisë.

Dr. Curr Gjocaj, drejtor i Departamentit të Shërbimeve Shëndetësore në MSH ka thënë se Mjekësia familjare është në thelb të reformave që do të zhvillohen në shëndetësi, por ka theksuar se kjo pjesë duhet të funksionojë si një hallkë e shëndetit publik.

Dr. Arbëresha Turjaka, koordinatore për Kujdesin primar Shëndetësor në MSH, ka prezantuar objektivat e Strategjisë Sektoriale Shëndetësore 2010-2014 dhe planin e veprimit, derisa pas prezantimeve të indikatorëve të shërbimeve shëndetësore nga dr. Violeta Xërxa, është zhvilluar debat në interes të avancimit të politikave shëndetësore në KPSH dhe janë dhënë rekomandimet lidhur me përmirësimin e cilësisë së shërbimeve shëndetësore në këtë nivel.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)