22 Mars 2018

Italia kërkon që Agjencia Europiane e Barnave të zhvendoset nga Londra në Milano

Romë, 15 nëntor - Presidenti italian Sergio Mattarella shpreson që Agjencia Europiane e Barnave do të fitojë garën me vendet e tjera dhe do të zhvendoset nga Londra në Milano pas Brexit.

Mattarella theksoi se zhvendosja e kësaj agjencie në Milano do të ishte një hap i rëndësishëm për këtë qytet pasi do të ndihmojë në pozicionimin e tij në Europë si qendër e përsosmërisë në çështjet e shëndetit dhe ushqimit.

Zyrtarët e BE-së do të vendosin javën e ardhshme se ku do të vendoset qendra. Njoftohet se Milano konkurron me Bratislavën, Amsterdamin dhe Kopenhagenin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)