03 Qershor 2020

Infeksionet e reja nga COVID-19 në Itali më të ulëtat në dy muaj

Romë, 18 maj - Autoritetet shëndetësore italiane raportuan 675 raste të reja dhe 145 të vdekur gjatë 24 orëve të kaluara, duke regjistruar nivelet më të ulëta të rasteve të reja të infeksioneve dhe vdekjeve qysh nga fillimi i marsit.

Italia ka vendosur të lehtësojë më tej mbylljen dhjetëjavore për arsye të koronavirusit të ri.

Kryeministri italian Giuseppe Conte thotë se mbyllja ka qenë efektive në kontrollimin e përhapjes së virusit.

Udhëtimet ndërmjet rajoneve dhe nga jashtë drejt Italisë do të lejohen nga 3 qershori, por qeveria do të mbyllë zonat ku mund të ketë shpërthime të reja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)