10 Korrik 2020

India regjistron rritje të madhe te të infektuarve me koronavirus

New Delhi, 26 maj - India ka shtatë ditë me radhë që regjistron rritjen më e madhe re rasteve të reja me koronavirusin e ri (COVID-19).

Ministria e Shëndetësisë sot lajmëroi se numri i përgjithshëm i të infektuarve arrin në 145.380, që është rritje për 6.535 në raport me ditën e kaluar. Deri tani janë konfirmuar 4.167 raste të vdekjes të pacientëve me COVID-19.

Pjesa më e madhe e rasteve janë të përqendruar në dy shtete fqinje në Indinë qendrore, Maharashtra, shtëpia e qendrës financiare Mumbai, dhe Gujarat, shteti i kryeministrit Narendra Modi.

Një rast shqetësimi është raportuar gjithashtu në disa nga shtetet më të varfëra lindore të Indisë pasi punëtorët migrantë që kthehen në fshatrat vendas nga qytetet më të mëdha të Indisë kanë filluar të mbërrijnë në shtëpi në trena specialë.

Rastet e virusit në Indi janë rritur teksa kufizimet e izolimit u lehtësuan. Fluturimet e brendshme rifilluan të hënën pas një ndërprerje dy-mujore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Korrik 2020

- Shoqata e Radio Taxive “Pasagjeri” organizon protestë për shkak të mosplotësimit të kërkesave nga Komuna e Prishtinës. (Nisj nga rrethrrotullimi “Te Fontana” në Ulpianë, ora 10:00)

- Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik do të bëjë hapjen e Qendrës Artizanale në Prizren, ku do të mbahen pesë kurse të ndryshme si: Djegie ne Dru, Reliev në letër, Rrobaqepje, Punim të Shajakut si dhe Dizajnimi i Veshjeve Moderne. (ish objektin e Megasportit në qendër të Prizrenit, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi do të vizitojë Komunën e Gjakovës ku do të takohet me Kryetarin e Komunës së Gjakovës Ardian Gjini. (Komuna e Gjakovës, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Banorët e lagjes “Qendra” protestojnë, të pakënaqur me parkingjet dhe shërbimet komunale. (Rr.“Rexhep Luci”, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë Ndërmarrjen publike ‘’KRU Gjakova’’. (Gjakovë, ora 11:30)

- Komitetit Emergjent të Gjilanit mban konferencë për media pas 27 rasteve të reja pozitive me COVID-19. (Qendra Operative Emergjente, Qendra e Studentëve, ora 11:30)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë Impiantin e Trajtimit të Ujërave të Ndotura projekt që është duke u realizuar në Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 11:50)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi mban konferencë për media. (Ministria Drejtësisë, salla 914, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë ndërmarrjen publike Ngrohtorja e Qytetit – ndërtimi i Ngrohtores së re të qytetit Impianti I koogjenerimit me biomasë, projekt që është duke u realizuar në Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 12:20)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën raporton Kryeministri lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)