22 Janar 2021

Imuniteti ndaj koronavirusit mund të zgjasë vetëm disa muaj te disa njerëz.

Hong Kong, 25 gusht - Disa hulumtues në Hong Kong kanë zbuluar personin e parë që është infektuar me Covid-19 për herë të dytë. Kjo sipas hulumutuesve, shkrun gazeta The New York Times, përbën një shqetësim sepse tregon se imuniteti ndaj koronavirusit mund të zgjasë vetëm disa muaj te disa njerëz.

“Një pacient i ri dhe me shëndet është infektuar me koronavirus për herë të dytë, vetëm 4 muajsh e gjysmë pasi rezultoi pozitiv për herë të parë”, kanë thënë hulumtuesit në Hong Kong. Hulumtuesit tregojnë se 33-vjeçari ka pasur disa simptoma herën e parë të infektimit, ndërsa herën e dytë të infketimit nuk ka shfaqur asnjë problem.

Mësohet se 33-vjeçari u infektua për herë të dytë pasi u kthye nga Spanja. Disa ekspertë kanë thënë se marrë parasysh miliona raste të infektuara me koronavirus deri më tani, nuk është e papritur që disa persona të infektohen sërish pas disa muajve.

Kujtojmë që deri në këto momente nga të dhënat e universitetit John Hopkins janë 23 milion e 462 mijë e 707 persona të infektuar dhe 809 mijë e 484 kanë humbur jetën nga Covid-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)