03 Gusht 2021

Hungaria mbështetë institucionet në Kosovë për të reaguar ndaj Covid-19

Prishtinë, 19 nëntor - Hungaria i dhuroi institucioneve në Kosovë një numër të madh të pajisjeve mbrojtjes personale. Ushtarët hungarezë të KFOR-it mundësuan transportin e rreth 50,000 maska për fytyrën dhe 5,000 veshje mbrojtëse, i cili u bë me aeroplan të Forcës Ajrore Hungareze dhe u dorëzuan në depon qendrore të Ministrisë së Shëndetësisë në Prishtinë.

Me këtë rast, ambasadori hungarez në Prishtinë Jozsef Bencze theksoi se "donacioni është një projekt dypalësh që u promovua nga Ministri i Punëve të Jashtme Péter Szijjártó dhe homologia e tij, znj. Meliza Haradinaj-Stublla, pas takimit të mbajur në tetor, në Budapest.”

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, i cili gjithashtu mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të donacionit, falënderoi Hungarinë për furnizimin që do të ndihmojë kapacitetet vendore të reagojnë ndaj Covid-19.

Kontingjenti hungarez i KFOR-it lehtësoi zbatimin e projektit, i cili bëhet në kuadër të ndihmës së ofruar nga vendet aleate të NATO-s dhe partnere për institucionet në Kosovë për të reaguar ndaj pandemisë globale.

Hungaria është vendi i tretë kontribues në misionin e udhëhequr nga NATO-ja në Kosovë, me rreth 400 ushtarë që shërbejnë në Shtabin e Përgjithshëm dhe në Batalionin e Rezervës Taktike të KFOR-it, të udhëhequr nga Hungaria.

Që nga shpërthimi i pandemisë, KFOR-i ka ofruar pajisje mbrojtëse personale për institucionet shëndetësore në Kosovë, duke lehtësuar shpërndarjen e ndihmës nga vendet aleate dhe partnere, duke përfshirë Gjermaninë, Italinë, Poloninë, Turqinë dhe Austrinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)