22 Prill 2021

Harrohen reformat në shëndetësi

Prishtinë, 31 janar - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) në bashkëpunim me Qendrën për Hulumtime Shëndetësore (QHSH), ka organizuar një tryezë të rrumbullakët me temën “Kosova pa Sigurime Shëndetësore – Deri Kur?!!...”, ku të pranishmit kanë diskutuar rreth mungesës së sigurimeve shëndetësore dhe ligjit që rregullon këtë çështje.

Drejtori ekzekutiv i QHSH-së, Haxhi Avdyli prezantoi para pjesëmarrësve një punim diskutues që analizon sistemin e sigurimeve shëndetësore në Kosovë të përgatitur nga Instituti Demokratik i Kosovës dhe Qendra për Hulumtime shëndetësore.

Duke folur për përmbajtjen e punimit, Avdyli tha se në vendin tonë nuk është bërë as hapi i parë  - miratimi i Ligjit.

“Megjithëse është thënë se reformat në shëndetësi janë prioritet, ende nuk është bërë asgjë në këtë drejtim”, ka thënë Avdyli, ndërkohë ka lexuar disa rekomandime që kanë dalë si rezultat i këtij punimi.

Ilir Tolaj, sekretar i Përhershëm në Ministrinë e Shëndetësisë ka vlerësuar se dhjetë vitet e pasluftës kanë qenë të vështira për sistemin shëndetësor në tërësi.

Ai ka thënë se edhe kur të aprovohet Ligji për Sigurimet Shëndetësore, nuk do të thotë se është implementuar  ky sistem.

“Nga miratimi i ligjit, deri në implementimin e sigurimeve shëndetësore, duhen tre deri në pesë vite”, ka thënë panelisti Tolaj. Ai ka shtuar se për të zbatuar në praktikë sigurimet shëndetësore, kërkohet edhe vullnet politik.

Panelisti tjetër, kryetari i Partisë së Drejtësisë, z. Ferid Agani ka thënë se shkaku kryesor i mungesës së sigurimeve shëndetësore është politika jofavorizuese ndaj shëndetësisë.

“Para themelimit të fondit duhet të bëhet transformimi i sektorit publik shëndetësor”, ka thënë Agani. Ai ka paraqitur disa rekomandime se si do të duhej rregulluar ky sistem.

Ndërkohë, sa i përket ndikimit buxhetor të sigurimeve shëndetësore ka folur Shyqeri Hyseni nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave.

“Për një vit, shpenzimet e fondit kapin shumën prej 296 milion euro”, dhe si të tilla e rëndojnë mjaft shumë buxhetin e Kosovës, ka thënë ai.

Të pranishmit kanë kritikuar edhe qasjen e qeverisë ndaj shëndetësisë në përgjithësi. Është vlerësuar se asnjë nga qeveritë e pasluftës në Kosovë nuk e ka pasur prioritet shëndetësinë.

Tryeza e organizuar nga KDI dhe QHSH ka pasur për qëllim sensibilizimin e opinionit  e me theks të veçantë të institucionet vendimmarrëse për trajtimin me urgjencë të kësaj problematike, si dhe nxjerrjen e rekomandimeve që do të përdoren në punimin final, në mënyrë që të gjenden format më të mira të ndërtimit të sistemit të sigurimeve shëndetësore në Kosovë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)