12 Prill 2021

Gripi i Derrave, 20 raste në Shqipëri

Tiranë, 11 janar - 20 raste janë të konfirmuara me A/ H1N1 nga Ministria e Shëndetësisë. Ky lajm është konfirmuar për “Ora News”, nga drejtori i politikave shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë Pëllumb Pipero.

Ndërkaq, ditën e djeshme, Pipero i ftuar në studion e “Ora News”, theksoi se janë marrë të gjitha masat për parandalimin e një epidemie. Njekohësisht, ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve për tu vaksinuar, pasi kjo është mënyra më e mirë për të parandaluar virusin.

17 raste janë në repartin infektiv, ndërsa tre raste janë në maternitet, ka shtuar më tej Vasili.

Po ashtu pesë persona kanë humbur jetën nga gripi i derrit që është përhapur këtë sezon në Kroaci dhe Bosnjë.

Instituti i Shëndetit Publik tha se një 46-vjeçar i infektuar me virusin A-H1N1 ka vdekur në spital të Zagrebit, ndërsa vuante dhe nga çrregullime të tjera kronike. Kjo ishte viktima e tretë në këtë vend.

Deri tani, testet laboratorike kanë konfirmuar se rreth 300 njerëz janë të prekur nga ky virus në Kroaci.

Ndërsa, autoritetet shëndetësore në Bosnjë njoftojnë për vdekjen e një 55-vjeçari, i cili shënon viktimën e dytë nga virusi A/H1N1.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)