12 Prill 2021

Gripi A-H1N1 përhapet në Evropën Lindore

Sofje, 28 janar - Në Bullgari virusi i gripit të derrit A-H1N1 është përhapur në 12 rajone, duke përfshirë kryeqytetin Sofje dhe qytete të tjera kryesore.

Ministria bullgare e Shtetësisë njoftoi se 7% e të prekurve, janë me virusin H1N1 të tipit A. Më 26 janar autoritetet shëndetësore njoftuan edhe viktimën e parë nga ky virus.

Virusi i gripit të derrit A-H1N1 është duke u përhapur me shpejtësi në të gjithë Evropën Lindore. Ditët e fundit, janë njoftuar tre viktima nga gripi A-H1N1 dhe 10 raste janë konfirmuar si bartës të virusit të tipit A.

Ndërkohë në Poloni, autoritetet shëndetësore njoftuan për 17 viktima, brenda këtij dimri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)