29 Nëntor 2020

Gjermania shënon rekord të rasteve ditore me koronavirus

Berlin, 22 tetor - Gjermania sot raportoi 11.287 raste të reja me koronavirus një rekord i ri i rasteve ditore në vend.

Kjo është hera e parë që Gjermania regjistron më shumë se 10 mijë raste në një ditë të vetme që nga fillimi i pandemisë.

Sipas shifrave të publikuara nga Instituti Robert Koch, rastet e reja me COVID-19 u rritën me më shumë se 3.500 gjatë 24 orëve të fundit, nga 7.595 sa ishin të mërkurën.

Rekordi i mëparshëm njëditor ishte 7.830 raste, i cili u regjistrua të shtunën.

Autoritetet lokale shëndetësore raportuan 30 viktima të reja gjatë ditës së kaluar, duke e çuar numrin e viktimave nga shpërthimi në 9.905.

Ministri i Shëndetësisë së Gjermanisë, Jens Spahn tha se kishte rezultuar pozitiv ndaj COVID-19 dhe u vendos në karantinë shtëpiake.

Fqinjët e Gjermanisë, Franca, Holanda, Zvicra, Austria, Polonia dhe Çekia, kanë raportuar gjithashtu rritje rekorde të rasteve në ditët e fundit, duke i shtyrë autoritetet të vendosin kufizime të reja për të ndaluar përhapjen e virusit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 Nëntor 2020

- Komisioni Qendror Zgjedhor mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës së Podujevës Naim Fetahu, do të votojë në shkollen fillore “Esat Mekuli”. (Fshati Dobratin në Podujevë, ora 10:00)

- Komisioni Qendror Zgjedhor mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në zgjedhje deri në orën 11:00. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, mban sot konferencë për media. (Sheshi i qytetit, para shtatoreve të katër heronjëve, ora 12:00)

- Komisioni Qendror Zgjedhor mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në zgjedhje deri në orën 15:00. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Komisioni Qendror Zgjedhor mban konferencën e katertë për media lidhur me pjesëmarrjen në zgjedhje deri në orën 19:00. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 19:30)