05 Qershor 2020

Gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi vdesin 950 persona në Spanjë

Madrid, 2 prill - Institucionet spanjolle kanë bërë të ditur se 950 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Spanjë.

Ky është shteti i dytë në Europë që regjistron çdo ditë shifra tronditëse, ku numri total i vdekjeve ka arritur në 10,003.

Në orët e fundit ka patur  8,102 raste të reja duke e çuar në 110,238 numrin total të të infektuarve.

Në total, 54,113 persona ndodhen në spital dhe 26,743 janë shëruar.

Ndërkaq në gjith globin janë mbi 48,311 viktima dhe mbi 950,708 të prekur me koronavirus.

Personat që kanë mundur të shërohen prej pandemisë në fjalë janë 195,188. Aktualisht numri më i lartë i të infektuarve dominohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me 215,344, për të vazhduar me Italinë 110,574 dhe Spanjën 104,118.

Problematike situata shfaqet edhe në Gjermani me 77,981 raste, Francë me 56,989, Iran 47,593 dhe Britani 29,474.

Sa i takon viktimave, në krye të listës tragjike qëndron Italia me 13,155 jetë të humbura, më pas Spanja me 9,387 , SH.B.A me 5,112 si dhe Franca 4,032 ..

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020 - Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)