18 Janar 2021

Diskutojnë për çështjen e sigurisë në punë të personelit shëndetësor

Prishtinë, 29 tetor - Delegacioni i Sindikatës së Infermierëve të Kosovës i përbërë nga kryetari Fitim Havolli, nënkryetari Përparim Berisha dhe sekretari Enlirat Duraku, zhvilluan takim me kryetarin e Bordit të SHSKUK-së, Dr. Xhevat Jakupi.

Gjatë takimit u diskutua për çështjen e sigurisë në punë të personelit shëndetësor, organogramin e SHSKUK-së, organigramin e QKUK-së, respektivisht Departmentin e Infermierisë në QKUK, Statutin e SHSKUK-së, pozicionin e infermierit brenda këtij statuti dhe çështjen e shtyerjes përpara të rritjes së pagesës së ndërrimeve të natës për kominitetin infermier, mami dhe profesionist tjerë shëndetësor.

Poashtu u diskutua edhe menaxhimi i pandemisë me COVID-19, rolin dhe kontributin e komunitetit infermier, mami dhe profesionist tjerë shëndetësor gjatë pandemisë.

Sindikata e Infermierëve të Kosovës falenderon Dr. Xhevat Jakupi dhe Bordin e SHSKUK-së për gatishmërinë dhe vullnetin që problematikave dhe çështjeve me të cilat po përballet komuniteti ynë, t'u bëhet zgjidhje adekuate.

Sindikata e Infermierëve të Kosovës mbetet e përkushtuar në krijimin, ruajtjen dhe avancimin e raporteve të bashkpunimit me të giithë akterët relevant si dhe ofrimin e bashkpunimit të pakontestueshëm në të favor të komunitetit infermier, mami dhe profesionist tjerë shëndetësor.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)