12 Prill 2021

Agani po merr pjesë në dy konferenca mjekësore në Tiranë

Prishtinë, 28 prill - Me ftesë të organizatorëve, Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Ferid Agani, po merr pjesë sot në Konferencën e përbashkët të Shoqatave të Gjinekologëve dhe të Obstetërve të Shqipërisë dhe të Kosovës, që po mbahet në Tiranë prej sot e deri më 30 prill 2011,  nën patronatin e Kryetares së Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Jozefina Topalli.

Gjatë ditës së nesërme ndërkaq, Ministri Agani, do të marr pjesë edhe në Konferencën ndërkombëtare rajonale të Onkologjisë, e cila gjithashtu do të mbahet prej nesër e deri më 30 prill në Tiranë, nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha.

Në të dy këto konferenca, Ministri Agani, do të mbajë fjalë rasti, ku do të theksojë nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës e Shqipërisë në lëmin e Shëndetësisë si dhe integrimit të këtyre përpjekjeve të përbashkëta në kontekstin rajonal.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)