22 Prill 2021

Agani: Ligji për sigurime shëndetësore se shpejti në qeveri

Prishtinë, 5 prill - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, dr. Ferid Agani, ka kryesuar sot takimin e grupeve punuese të Ligjit për Sigurime Shëndetësore dhe Ligjit të ri për Shëndetësi.

Pas themelimit të këtyre dy grupeve, të cilat i kryesore vet Ministri dhe pas takimit të parë që këto dy grupe kanë mbajtur ditë më parë, ato janë mbledhur  sot në sesione të mbyllura për të vijuar me punë në përgatitjen e Ligjit të Sigurimeve Shëndetësore dhe Ligjit të ri të Shëndetësisë.

Gjatë punës së sotme të grupeve, Ministri Agani, i ka njoftuar anëtarët e grupeve punuese me përparimet fillestare të bërë në ripunimin e këtyre dy ligjeve, me komentet e para që janë bërë në to dhe me dinamikën e ecjes së mëtejme, me qëllim që këto dy ligje bazë të reformës të jenë punuara dhe të dërgohen në Qeveri brenda njëqind ditëshit të parë të mandatit të Ministrit Agani në krye të Ministrisë së Shëndetësisë.

Gjatë punës në grupe janë dhënë ide dhe sugjerime të ndryshme për përmbajtjen e ligjeve, si dhe janë zhvilluar edhe debate në mënyrë që ligjet si produkte finale të jenë përmbajtësore dhe t’u përgjigjen nevojave të kohës në sistemin shëndetësor të Kosovës.

Sipas dinamikës së përcaktuar, grupet punuese do të mblidhen çdo javë deri në përfundimin e këtyre dy ligjeve dhe dërgimin e tyre në Qeveri e Kuvend, ndërsa këto dy ligje konsiderohen si një prej shtyllave të reformës të cilën në shëndetësi e ka nisur Ministri Ferid Agani. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)