20 Janar 2021

AAK: Qeveria, vazhdon të gjenerojë kriza në shëndetësi

Prishtinë, 25 shtator - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në një konferencë për shtyp ka shprehur brengosjen e saj të thellë me gjendjen e rëndë në shëndetësinë e Republikës së Kosovës duke konstatuar edhe njëherë paaftësinë e kësaj qeverie për te gjetur zgjidhje për problemet te cilat e rëndojnë këtë sektor te rëndësishëm.

Ekpserte e AAK-së për Shëndetësi, Dr. Talat Gjinolli, Dr. Luan Jaha dhe Dr. Tefik Bekteshi. kanë thënë së mungesa e barnave dhe pajisjeve medicinale, qasja jo e barabartë dhe cilësia jo e kënaqshme e shërbimeve shëndetësore si dhe të ardhurat e ulëta të punëtorëve shëndetësor vazhdojnë të jenë probleme për të cilat nuk ka zgjidhje.

Të pakënaqur janë edhe të sëmurët edhe punëtorët shëndetësor. Dhe që është edhe më brengosëse – nuk ka as veprime konkrete që gjendja të tejkalohet.

\"Në vend të tyre, Qeveria, vazhdon të gjenerojë kriza dhe konfuzion, duke zhvendosur vëmendjen e qytetarëve të Kosovës nga gjendja e mjerueshme në të cilin ndodhet ky sektor në fushën e konspiracioneve për individë dhe grupe të interesit që qëndrojnë prapa tyre\", kanë thënë ekspertë të AAK-së.

Për AAK kjo është e papranueshme. Shëndetësia e Kosovës është interes nacional dhe ashtu duhet të trajtohet. Ajo nuk guxon te jetë peng i paaftësisë se një partie ose Qeverie për ta udhëhequr. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)