25 Qershor 2018

71% e burrave mendojnë se leja prindërore do të ishte e mirë për familjen

Prishtinë, 19 dhjetor - Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) në një konferencë që do të organizojë sot bën lansimin e punimit “Ndryshimi i paradigmës. Barazi përmes lejes prindërore”.

Qëllimi i kësaj konference është që të  prezantohet dokumenti pozicionues për leje prindërore duke përfshirë të gjeturat nga hulumtimi, përfitimet nga leja prindërore, modeli i  D4D-së për leje prindërore  si  dhe implikimet buxhetore në ligjin e punës.

Rritja e numrit të burrave që marrin leje prindërore konsiderohet të ketë ndikim pozitiv në avancimin e barazisë gjinore.

Aktualisht, ligji i punës ua mundëson baballarëve të marrin vetëm dy ditë pushim me pagesë (neni 50) dhe dy javë pushim pa pagesë, që mund të merren në çdo kohë para se fëmija të mbush moshën tre vjeçare.

Ndërsa sipas hulumtimeve më të fundit nga D4D, del se 71.6% e burrave të moshës 35-44 vjeçare në Kosovë dhe 62.5% e të punësuarve në sektorin privat mendojnë se leja  prindërore do të ishte një gjë e mirë për të gjithë familjen.

Përveç kësaj,  gjatë kësaj ngjarje do të ndahet çmimi për kompaninë  më të  mirë të vitit, e cila ka politika që mundëson balancë mes jetës dhe punës duke promovuar lejen e atësisë dhe/ose lejen prindërore.

Njëjtë, do të ndahen çmimet për baballarët e vitit, të cilët kanë marrë leje të atësisë dhe janë angazhuar në kujdes për fëmijët duke mundësuar kështu shpërndarje më të barabartë të detyrave brenda familjes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2018 - Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon tryezën e kampanjës informuese ”Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin  për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ish punëtorët e ndërmarrjes shoqërore “Ramiz Sadiku” organizojn protestë. (Përpara Prokurorit të Shtetit në rrugën Luan Haradinaj, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për rratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Unionit "Konkurrenca e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtori i Kadastrit, Sadudin Berisha nga Komuna e Gjilanti mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për sqaruar dhe faktuar çështjen e pronës së rrethrrotullimit prapa palestrës së sporteve “Bashkim Selishta”. (Këndi i konferencave në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë takim në Kaçanik, në të cilin do të diskutohet lidhur me shkëmbimin e përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për plotesimin dhe ndryshimin e Ligjit për Patentë Shofer, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kompleksin memorial Adem jashari në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 13:00)

- Birn dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2017. (Ambientet e Objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 13:30)