02 Korrik 2020

4,000 Anëtarët e Kishave të kuruar nga COVID-19 në Korenë e Jugut dhurojne Plazma për kurimin e te tjerve, ky gjest vlen prej 83 miliardë dollar

Seul, 29 qershor - Një grup fetar me qendër në Korenë e Jugut me emrin Kisha Shincheonji e Jezusit tha se mbi 4,000 anëtarë të kishës të marrë nga COVID-19 janë të gatshëm të dhurojnë plazma për zhvillimin e një trajtimi të ri.

Sasia e gjakut do të jetë me nje vlerë rreth 83 miliardë dollarë nëse keta 4000 ish pacientë dhurojnë 500 ml individualisht, sipas transaksionit aktual në Shtetet e Bashkuara.

“Është e vështirë të përshpejtohet zhvillimi i një ilaçi për COVID-19 me vetëm 200 pacientë të shëruar që shprehin dëshirën e tyre për të dhuruar gjak. Dhurimi masiv nga pacientët e rikuperuar në Kishën Shincheonji do të zgjidhë problemin e mungesës së gjakut për kërkime, “tha një zyrtar nga Green Cross Pharma, kompani biofarmaceutike në Korenë e Jugut.

Për tremujorin e parë të këtij viti, përhapja e shpejtë e virusit goditi anëtarët e kishës në Daegu të Koresë së Jugut, ku shenjat e hershme të krizës u zhdukën dhe me polemikat mbi vizitorët masivë nga Kina para infeksionit të anëtarëve të kishës.

Z. Man Hee Lee, themeluesi i Kishës Shincheonji, tha që anëtarëve të kishës u këshillohet të dhurojnë plazmën vullnetarisht. “Ndërsa Jezusi sakrifikoi veten me gjakun e tij për jetë, ne shpresojmë se gjaku i njerëzve mund të sjellë efekte pozitive në tejkalimin e situatës aktuale,” tha z. Lee.

“Ne patëm një diskutim me autoritetet shëndetësore dhe u përpoqëm të krijonim një plan me detaje për dhurimin e plazmës. Disa nga anëtarët e shëruar kanë dhuruar tashmë individualisht, duke u ndjerë mirënjohës për ndihmën e qeverisë dhe ekipeve mjekësore. Ata shprehën dëshirën e tyre për të dhënë kontribut për shoqërinë, “tha një zyrtar i kishës ne fjale.

Disa qeveri lokale në Korenë e Jugut kohët e fundit ngritën padi kundër kishës me pretendime se kisha nuk bashkëpunoi me autoritetet duke mos dorëzuar listën e plotë të objekteve dhe anëtarëve të kishës.

“Asnjë provë nuk është gjetur që kisha e Shincheonji furnizonte listat e humbura ose të ndryshuara. Dhe se ne to kishte vetëm dallime të vogla, “tha Kim Kang-lip, zv / ministër i Shëndetësisë.

Studimet akademike mbi Shincheonji dhe COVID-19 thanë që kisha “siguroi listën e anëtarëve të saj të Koresë së Jugut gjashtë ditë pasi u kërkua” dhe “fillimisht ishte e paqartë nëse objektet e mbyllura dhe pronat duhet të përfshihen” kur qeveria kërkoi listat e pasurive të paluajtshme.

(Shincheonji dhe Coronavirus në Korenë e Jugut: Një Letër e Bardhë zbulon te verteten https://www.eupoliticalreport.eu/covid-19-and-the-shincheonji-church-in-south-korea-a-white-paper- zbulon-the-vërteta/)

Një koordinator i mediave Shincheonji tha se kisha do të bashkëpunojë plotësisht me hetimet nga agjencitë qeveritare.

Koreja e Jugut raportoi 12.535 raste të konfirmuara dhe 281 vdekje nga COVID-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)