04 Korrik 2020

2,8 milionë pacientë të shëruar nga koronavirusi në mbarë botën

Baltimore, 1 qershor - Qendra Kërkimore e Koronavirusit pranë Universitetit "John Hopkins" të Shteteve të Bashkuara të Amerikës bën të ditur se 2.782 mijë persona në botë janë shëruar nga koronavirusi.

Dhjetë vendet e para me numrin më të lartë të pacientëve të shëruar janë SHBA-ja me mbi 541 mijë, Spanja me 196.958, Brazili me 205.371, Rusia me 167.469, Gjermania me 164.900, Italia me 155.633, Turqia me 126.984, Irani me 116.827, India me 86.894 dhe Kina me 78.304.

Numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në botë është aktualisht 6.246.171, ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 373.400.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)