24 Tetor 2017

124 milionë fëmijë në botë të prekur nga obeziteti

Gjenevë, 13 tetor - Obeziteti mes fëmijëve dhe adoleshentëve është rritur me 10 herë në 4 dekada, gjë që do të thotë se 124 milionë djem e vajza në glob janë më të shëndoshë se ç'duhet.

Sipas një raporti nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, obeziteti në fëmijëri vijon të rritet në komunitetet më të varfra në Britani, ku një në çdo 10 të rinj është obez.

Për këtë flet hulumtuesi, Harry Rutter.

"Programi Kombëtar për Fëmijët mat ndryshimet mes fëmijëve që jetojnë në zonat më të varfra dhe atyre në zonat më të pasura. Nëse do ta ndanim popullsinë shkalla e obezitetit tek fëmijët që jetojnë në zonat më të varfra është dyfishuar në krahasim me ato në zonat e tjera."

Profesor Majid Ezzati nga Imperial College London thotë se një prej faktorëve kyç për këtë është mënyra e ushqyerjes me ushqime të lira dhe të pashëndetshme në vendet e varfra.

"Kemi parë që në disa vende me popullsi të lartë si Kinë, Meksikë, Brazil dhe Egjipt është rritur trendi i obezitetit, pra në vendet me popullsi të lartë kemi më shumë fëmijë obezë. Ajo që e shkakton këtë është ushqyerja e pashëndetshme, veçanërisht ushqimet e gatshme me shumë kalori."

OBSH-ja u bëri thirrje qeverive në mbarë botën të kufizojnë dhënien e ushqimeve të shpejta për fëmijët e tyre.
 
 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Tetor 2017 - Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët ne tëmën “Vendet e punës dhe pengesat për krijim të punësimit në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha informon Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me prioritetet dhe sfidat e kësaj ministrie. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë,  Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Shefi Observer i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Alojz Peterle mban një konference shtypi në të cilën do të japë një deklaratë mbi gjetjet paraprake të Misionit . (Hotel Swis Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e Ministrisë së Inovacionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Zëvendës shefi i misionit të Eulex-it në Kosovë, Bernd Thran mban një ligjeratë ku do të diskutohet është ''Roli i EULEX-it në zbatimin e sundimit të ligjit'. (Objekti i kolegjit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit i për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ku do të bëhët formimi i grupit punues për hartimin e Planit për zhvillimin e diplomacisë parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën janar-shtator 2017 dhe Programit të Shpenzimeve të RTK-së, për periudhën tetor-dhjetor 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Mbahet takimi i 140 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në lidhje me Marrëveshjen për Drejtësinë të datës 10 shkurt 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N sallën S-I, ora 14:00)

- UBT mban konferencen për të ardhmen Euro-Atlantike të Kosovës. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 17:30)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës mban akademi solemnje në prag të shënimit të 500 vjetorit të Reformacionit Protestant. (Hotel Swis Diamond, ora 18:00)