20 Janar 2021

Zvicra ndihmon Kosovën financiarisht

Prishtinë, 6 tetor - Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Lukas Beglinger dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skender Hyseni nënshkruan një marrëveshje rreth bashkëpunimit teknik dhe financiar si dhe ndihmës humanitare. Kjo marrëveshje ka për qëllim të promovojë reformat politike, ekonomike dhe shoqërore në Kosovë.

Hyseni tha se ndihma e Zvicrës për Kosovën nuk ka munguar asnjëherë. Sipas tij, shteti zviceranë do të vazhdoi te jetë partner kryesorë në ndërtimin e shtetit të Kosovës.

“Zvicra ka qenë njëri ndër përkrahësit kryesorë të shtet ndërtimit të Kosovës në të gjitha fazat. Kosova do të vazhdojë të ketë miqësi të shkëlqyera me Zvicrën edhe në të ardhmen”, tha Hyseni.

Ambasadori zviceran në Kosovë, Lukas Beglinger tha se ndihmat e shtetit të tij do të orientohen në rregullimin e gjendjes ekonomike dhe reformimin e politikave sociale.

“Kosova po përparon në aspektin e zhvillimit të institucioneve demokratike dhe në rregullimin e jetës për të gjithë qytetarët e saj”, tha Beglinger.

Ndryshe marrëveshja siguron një kornizë të re ligjore për bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve në implementimin e reformave politike dhe ekonomike në Kosovë.

Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, (SDC), dhe sekretari i shtetit zviceran për çështje ekonomike mbështesin Kosovën në procesin e tranzicionit me një buxhet vjetor rreth 15 milion franga zvicerane.

Ky bashkëpunim do të ketë në fokus sundimin e ligjit, fuqizimin e qeverisjes lokale dhe proceseve demokratike, zhvillimin e infrastrukturës së qëndrueshme, posaçërisht në fushën e furnizimit me ujë, përkrahje në sektorin privat si dhe arsimit profesional.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)