22 Prill 2021

Zgjedhjet në Veri, sfidë përpilimi i listave të zgjedhësve

Mitrovicë, 11 mars - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka pritur të enjten në takim Fletcher Burton, zëvendësshef i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ZCN) në Kosovë, i cili shoqërohej edhe nga zëvendësshefi i zyrës së ZNC-së në Mitrovicë, Xhef Billi dhe këshilltari Mark Deverux, me të cilët ka biseduar për gjendjen aktuale në këtë komunë.

Kryetari Kastrati i ka njoftuar zyrtarët e ZNC-së për angazhimet tij që kanë të bëjnë më krijimin e një ambienti më të mirë për jetë për të gjithë qytetarët e komunës pa dallim të përkatësisë së tyre etnike. “Ne jemi të gatshëm që të ndihmojmë për krijimin e kushteve më të mira për jetë për të gjithë, mirëpo qytetarët serbë që jetojnë në veri vazhdojnë të jenë të manipuluar nga Beogradi”.

Në këtë kontekst, ai theksoi se serbët e veriut i kanë të gjitha të drejtat sikur të gjithë qytetarët e Kosovës, mirëpo vazhdojnë të mos i shfrytëzojnë ato. “Ne kemi nevojë që bashkërisht me komunitetin ndërkombëtar të punojmë dhe të angazhohemi që atyre t’u sqarohet se përfshirja në jetën institucionale të Republikës së Kosovës është në të mirë të tyre”. 

Kryetari Kastrati ka përmendur me këtë rast disa shembuj konkret të angazhimit të komunës në të mirë të qytetarëve të minoritet serb. Ai ka thënë se banorëve serbë të Frashërit, me të cilët  është takuar para disa ditësh ju ka premtuar përmbushjen e të gjitha kërkesave të tyre reale. “Ata kanë kërkuar organizimin e transportit çdo dy-tre ditë, ndërsa ne ju kemi ofruar transport prej veriut në jug përditë. Ata kanë kërkuar renovimin e varrezave të tyre në këtë fshat dhe ne i kemi mbështetur”.
 

Në këtë takim, kryetari Kastrati, ka shtruar edhe shqetësimet e banorëve shqiptarë të veriut, në lidhje me zgjedhjet lokale që pritet të organizohen nga Qeveria e Republikës së Kosovës në veri të Mitrovicës. Ai është interesuar se a do të mund të votojnë ata që kanë qenë banorë të veriut, por që janë të zhvendosur, mandej se a do t’u lejohet serbëve që jetojnë në veri, por që janë të komunave të tjera që të votojnë etj. 

Në anën tjetër, zëvendësshef i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ZCN) në Kosovë, Fletcher Burton, shprehu respektin e lartë për qasjen konstruktive të kreut të komunës në lidhje me proceset aktuale politike. Ai ka vlerësuar se angazhimi për zgjidhjen e çështjeve praktike është rruga më e mirë për tejkalimin e problemeve.

Ndërsa për procesin e përgatitjes për zgjedhjet lokale në veri, zëvendësshefi i zyrës së ZNC-së në Mitrovicë, Xhef Billi, tha se sfidë mbetet  përpilimi i listave të zgjedhësve. Ndërsa për shqetësimet e ngritura nga kryetari Kastrati, ai sqaroi se edhe për këto zgjedhje do të vlejnë rregullat e njëjta të KQZ-së sikur në pjesët tjera të Kosovës.   

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)