11 Korrik 2020

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi priti ambasadorin Salber

Prishtinë, 26 maj - Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi ka pritur sot në një takim ambasadorin Herbert Salber, drejtor i Qendrës se OSBE-së për Parandalimin e Konflikteve me seli në Vjenë  dhe Werner Almhofer , ambasador i OSBE-së në Prishtinë.

Në takim zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka falënderua ambasadoret për  bashkëpunimin e OSBE me Qeverinë e Republikës së Kosovës . Z. Kuçi me këtë rast potencoi kontributin e madh që misioni i  OSBE-së ka dhënë më herët dhe aktualisht po e jep në Republikën e Kosovës, duke premtuar se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Në takim është vlerësuar angazhimi i OSBE-së në fushën e Demokratizimit të shoqërisë, të drejtave të njeriut, ligjit dhe rendit dhe  në fushat tjera që OSBE së bashku me aktorët lokal dhe ndërkombëtar, është duke punuar.

Ambasadoret Herbert Salber dhe Werner Almhofer falënderuan Qeverinë e Kosovës për bashkëpunim dhe premtuan vazhdimin e mbështetjes për institucionet e Kosovës 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2020

- Në Ditën Botërore të Popullsisë, organizata SIT, organizon aktivitetin ku do të prezantojë statistikat e rasteve të raportimit të dhunës në Kosovë gjatë pandemisë COVID-19. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 9:00)

 - Aktivistë të shoqërisë civile organizojnë aksionin simbolik për të kërkuar drejtësi për Kujtimin pasi qe po bëhen 1 vit prej kur 11 vjeçari nga Fushë Kosova, u përdhunua e u vra.  (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë transmetimin live të ceremonisë komemorative në Srebrenicë. (Qendra Kulturore Informative Boshnjake - Rr. Agim Ramadani, nr. 375 - Aktash, ora 12:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë mbahet ligjëratë "25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë" me ligjërues Akademik Ferid Muhić Moderator dhe bashkëbisedues Bekim Blakaj - Drejtor Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë. (Livestream në Facebook - Humanitarian Law Center, ora 15:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë shfaqjen e ekspozitës multimediale “Gjenocidi në tetë akte”. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- - Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë bahet aksion simbolik: Ndezje e qirinjëve para Teatrit Kombëtar të Kosovës. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 20:00)