20 Qershor 2019

VV: 500 ditë dështim të Komunës së Prishtinës

Prishtinë, 20 mars - Sot, Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mbajti konferëncë për media për të folur në lidhje me dështimin e realizimit të premtimeve të Komunës së Prishtinës edhe tash kur janë bërë më shumë se 500 ditë të kësaj qeverisje.

Kryetari i Qendrës së Prishtinës, Arben Vitia foli për dinamikën e realizimit të 100 premtimet e programit elektoral, raportin financiar për vitin 2018, raportimet nga terreni i pikave të Lëvizjes dhe monitorimin e organizatave që konfirmojnë se 500 ditët e para të këtij mandati, janë ditë të shkuara dëm.

“As 10% e premtimeve nuk janë realizuar e shumica e tyre as që kanë filluar. Edhe pse shumica e sfidave dhe problemeve që mund të përballet një ekzekutiv në fillimet e veta, ishin kaluar dhe u vendosën bazat për një mandat të dytë cilësor, stili i ri i qeverisjes Ahmeti-AAK-AKR rezultoi përfundimisht i dështuar”, tha Arben Vitia.

Ai po ashtu theksoi se mbi 60% e investimeve kapitale janë të parealizuara dhe kryetari nuk ka arritur të shpenzojë as shumën e mjeteve të bartura nga viti 2017. Ndërkaq të hyrat edhe pse nuk do të duhej të ishin për dekor në Komunë ato edhe si të tilla mblidhen kryesisht nga gjobat që u vihen qytetarëve.

Për këto 500 ditë ende nuk është realizuar ende ndonjë park edhe pse është themeluar drejtoria e parqeve që i ka shërbyer vetëm ndarjes së pazareve me partnerët e koalicionit. Është prezentuar plani për mbledhjën e pagesave nga komuna dhe hartimi një plani të ri për mbledhjen e mbeturinave në qytet ndërkohë qyteti është gjithandej me mbeturina.

Ndërkaq deputetja Fitore Pacolli foli për mosrealizmin e projekteve siç është ajo me çerdhet publike dhe reformimi i trafikut urban.

“Në mandatin e parë përkundër pengesave nga qeveria arritëm ta dizajnojmë e ta implementojmë për herë të parë modelin e cerdheve me bazë në komunitet. E pilotuam e në fund e replikuam në 5 cerdhe të reja. I bëmë gati për hapje dy cerdhe tjera atë në Kodër të Trimave dhe në lagjen Tophane."

"Çerdhe këto që kishim planifikuar t'i hapim në fund të vitit 2017, ende nuk janë hapur. U bënë më shumë se 15 muaj që ky Kryetar ua mohon çerdhen 250 fëmijëve e 30 punëtorëve mundësinë për të punuar. Ndërsa mbi 200 nëna i mbanë të bllokuara në pamundësi për të siguruar një vend të sigurt për fëmijët e tyre që ato të vazhdojnë punën apo shkollimin”, tha Fitore Pacolli.

Ajo po ashtu foli edhe për dështimin në reformim të transportit publik, ku pjesë e kësaj reforme nuk ishte vetëm blerja e autobusve, por edhe plani i mobilitetit ku përfshihej zhvillimi i një sistemi të integruar të transportit publik, qasje të lehtë e të sigurtë për këmbësor, shtigje të reja për biçikleta, reduktim i veturave dhe shtimi i formave alternative të transportit e parkingje të planifikuara. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me funksionalizimin e ndërmarrjes Prishtina Parking.

Në anën tjetër kemi edhe shkatërrimin e parkut të vetëm që ka Prishtina- Parkun Gërmia. Kryetari ka premtuar ndalimin e qarkullimit të veturave në parkun e Gërmia ndërkaq qarkullimi vazhdon.

Jeta e qytetarëve e sidomos fëmijëve dhe nënave dhe të moshuarve po rrezikohet çdo ditë nga mungesa e hapësirës së sigurtë për lëvizje dhe mungesa e trotuareve.

Kryetari duhet urgjentisht të vazhdoj projektin e vendosjes së pengesave dhe lirimin e trotuareve për këmbësor në shumë rrugë të qytetit përfshirë edhe rrugët nëpër lagje.

Prishtinë nuk është vetëm bulevardi Garibaldi, Prishtinë është edhe Kodra e Trimave e Kolovica, Vneshta e Kalabria, Mati e Arbëria, Hajvalia e Velania e plotë lagje tjera të cilat kryetari i ka harruar.
 

 

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 qershor 2019 - Organizata Inject- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi organizojn konferencën “Trajtimi Institucional i Rasteve të Dhunës në Familje”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Open Data Kosovo organizon panelin e diskutimit me temën “Hapja e të Dhënave të Bizneseve dhe Kontributi i tyre në Zhvillimin Ekonomik të Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Universiteti ''Kadri Zeka'' në Gjilan në bashkëpunim me Oden e Avokatëve të Kosovës dhe aktivitetin e USAID-it Drejtësia Vlen, do të organizojë Orët për Ndihmë Juridike pa Pagesë, ku do të ofrohen shërbime juridike pa pagesë për qytetarët me nevojë. (Universiteti ''Kadri Zeka'', ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me Agjencinë e Kosovës për Forenzikë do të organizojë ceremoninë e pranimit të certifikatës së Ri-akreditimit të laborantëve. (Ambientet e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, ora 10:30)

- Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, Avdullah Hoti dhe Driton Selmanaj nga Grupi Parlamentar i LDK-së mbajn konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301.  ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, do të mbajë konferencë për media. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Fushata për Zhvillimin e Qëndrueshëm Ekonomik në Kosovë bën shpalljen e finalistëve dhe fituesit të konkursit "Tregojeni mendjen tuaj afariste". (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

- Federata Sindikate e Telekomit të Kosovës mban konferencë për media lidhur me qendrimet rreth kontrates se Z-Mobile dhe hapave qe do të nderrmiren diteve në vijim. (Objekti Qendror i PTK-së në Dardani, ora 11:00)

- Mbahet seanca solemne me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit i Komunës së Gjilanit, Nazim Gagica mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrët qendrore në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim themeluesin e shoqatës bamirëse, “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut bëhën homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në Istog. (Qendra e qytetit në Istog, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të projektit të Adresave, ku do të marrin pjesë Kryetari i Komunës së Klinë, Prof. Dr. Zenun Elezaj, Ambasadori Norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, zv. Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Gjergj Beka dhe Avni Ahmeti, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale  të Kosovës dhe qytetarë Klinas. (Oborri i Komunës së Klinës, ora 13:45)

- Ambasadori amerikan Philip Kosnett do të jetë prezent në përurimin e punëtorisë kreative të tipit “makerspace” në Komunën e Gjilanit, të financuar nga USAID-i. (Shkolla Xhavit Ahmeti në Gjilan, ora 14:15)

- Bëhet përurimi i qendrës së tretë të qëndrimit ditor për të moshuarit. (Lagjja Pejton, përballë Katedrales "Nëna Terezë", ora 15:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajë tryezën e radhës me temën “Roli i medieve në raportimin e problemeve ndëretnike”. (Hotel Sirius, ora 16:30)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë do të bëj lansimin e Librit 'Ditari i Nënës' udhërrëfyesi për hapat e prindërimit, libër ky i shkruar nga Albiona Beselica Beha. (Libraria Dukagjini në sheshin Nënë Terezë, ora 17:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet turniri në futboll të madh ku do të marrin pjesë ekipet nga komuna e Istogut, Klinës ,Deçanit dhe Pejës. (Fshati Banjë, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton komunitetin egjiptian në Fushë Kosovë, në kuadër të Javës së Egjiptianëve. (Amfiteatri përballë komunës së vjetër në Fushë Kosovë, ora 18:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet programi festiv me këngë e valle. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Kino Armatën për nder të njëzet vjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës organizon Javën e Filmit me shfaqjen e filmave "Tisa" nga Valter Lucaj dhe "Përtej Rrugës" nga Yll Çitaku. (Kino Armata, ora 20:00)