15 Gusht 2020

Thaçi dhe Berisha takohen për koordinim të lobimit për Kosovën

Prishtinë, 3 shtator - Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi gjatë qëndrimit në Shqipëri, do të takohet me kryeministrin e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha.

Tema bosht e agjendës së bisedimeve të kryeministrit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Sali Berisha, do të jetë mbledhja vjetore e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Gjatë zhvillimit të mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme, delegacionet e larta të Kosovës dhe Shqipërisë do të koordinojnë aktivitetet lobuese me qëllim të rritjes së numrit të shteteve që e njohin pavarësinë e Kosovës.

Takimi do të zhvillohet në selinë e Këshillit të Ministrave në Tiranë, në ora 12:00.

Kryeministri Thaçi do të bisedojë me kryeministrin Berisha për avancimin e marrëdhënieve bilaterale në mes të dy vendeve në fushat me interes reciprok.

Bashkëpunimi i dy vendeve, sidomos në këmbimin e përvojave në proceset e integrimeve euroatlantike, do të jetë një nga temat e takimit.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.