18 Janar 2021

Thaçi: Bashkëpunimi me EULEX-in i mirë

Prishtinë, 12 tetor - Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi shprehu falënderimet e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës për angazhimet e Yvdes de Kermabon gjatë periudhës sa ishte në krye të Misionit të EULEX-it.Thaçi në takim rikonfirmoi vizionin dhe përkushtimet e vazhdueshme të Qeverisë së Republikës së Kosovës për fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit, luftën e pakompromis ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar, në funksion të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe mirëqenies për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Në këtë kuadër, kryeministri Thaçi theksoi se bashkëpunimi i qeverisë me EULEX-in ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë i mirë, dhe në interes të fuqizimit të rendit dhe ligjit në tërë territorin e Kosovës.

Nga ana e tij, shefi në largim i Misionit të EULEX-it, Yves de Kermabon falënderoi kryeministrin Hashim Thaçi për angazhimet e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës për funksionimin e shtetit ligjor në Kosovë, si dhe u shpreh se bashkërendimi i angazhimeve të qeverisë dhe EULEX-it, përmes Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Ligjit ka dhënë rezultate të mira.

Kermabon në vazhdim shprehu bindjen se ky bashkërendim do të vazhdojë të fuqizohet edhe në mandatin e shefit të ri të Misionit të EULEX-it, Xavier Bout de Marnhac.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)