31 Mars 2020

Swaziland njeh pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 8 prill - Në  konferencë, Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, prezantoj njohjen nga Swazilandi, njohje kjo e cila erdhi pas shume takimeve qe z.Pacolli kishte zhvilluar me ministrin e jashtem te këtij shteti F.M. Lutfo E Dlamini dhe shume përsonalitete te tjera të Mbreterisë së Swazilandit.

Nota verbale e Njohjes nga Swaziland, do të arrij në  Kosovë, të hënë, i ka thënë, Ministri, E Dalmini, z. Pacolli.

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka kritikuar Ministrinë e Punëve të Jashtme për mungesen e strategjise per lobim, duke vlerësuar ngecje ne procesin e njohjes pasi që këtë vit vendi ynë është njohur nga vetem nje shtet.
 
Presidenti i AKR-së, e tregoi letrën para gazetarëve për njohje edhe nga Guinea e Re.

AKR kishte paralajmëruar këtë njohje në muajin dhjetor, pasi kishte pranuar një letër zyrtare ku thuhej se edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës është njoftuar për këtë njohje që i vjen Kosovës.

Z. Pacolli kërkoi përgjegjësi nga ministria e jashtme e Kosovës për këtë njohje, ai kërkoi sqarime për mosveprim dhe mos krijim të marrëdhënieve diplomatike me këtë Shtet.

Presidenti i AKR-së z. Behgjet Pacolli, poashtu tha se asnjëherë nuk ka ndalur fushatën e tij të lobmimit duke deklaruar se e ka intensifikuar këtë fushatë, veçanërisht në Afrikë dhe se së shpejti do ta njohin Kosovën edhe tri vende të tjera.
 
Pacolli vlerësoi se do të mund të tregonte me kompetencë të plotë se cilat janë këto vende, por për hir të korrektësisë, publikimi do të bëhet në momentin e njohjes së Kosovës nga këto shtete.

AKR, përmes liderit të  saj, z. Behgjet Pacolli do të vazhdoj edhe më tuje fushaten e lobimit, duke  intensifikuar edhe më shumë vizitat e tij nëpër vende të ndryshme qe ende nuk e kane njohur Kosovën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)