18 Janar 2021

Shefi i ri i EULEX-it, Xavier Bout de Marnhac sot merr detyrën

Prishtinë, 15 tetor - Sot, Xavier Bout de Marnhac edhe zyrtarisht do ta marrë detyrën e shefit të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX). Ai e zëvendëson Yves de Kermabon i cili ka shërbyer si shef i misionit prej shkurtit 2008.

Në ditën e tij të parë në krye të misionit z. de Marnhac do ta vizitojë Presidentin në detyrë të Kosovës Jakup Krasniqin dhe Kryeministrin Hashim Thaçi.

“Po kalojmë në fazën tjetër të punës së EULEX-it. Në mandatin e tij të parë dhe nën udhëheqjen e shkëlqyeshme të shefit të parë të misionit, Yves de Kermabon, misioni është konsoliduar mirë dhe është duke e ushtruar plotësisht mandatin e tij thelbësor,” tha de Marnhac.

Duke i komentuar prioritetet e tij si shef i ri i EULEX-it, de Marnhac theksoi: “Shqetësimet e mia kryesore do të jenë ta rivendosë sundimin e ligjit në Kosovën veriore dhe të vazhdojë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Po ashtu mezi pres t’i inkurajojë edhe dhe t’i mbështesë më tej institucionet vendase për sundimin e ligjit në ecjen përpara drejt standardeve evropiane sipas parimit të pronësisë vendase.”

Emërimi i de Marnhac është bërë për një vit me mundësi vazhdimi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)