20 Janar 2021

Sejdiu zhvilloi takim edhe me Feith

Prishtinë,  18 tetor - Shefi i zyrës ndërkombëtare Pieter Faith zhvilloi një takim me shefin e LDK-së, Fatmir Sejdiu. Feith nuk u prononcua për media. Ndërsa Sejdiu tha që ishte një takim i zakonshëm që ka zhvilluar LDK-ja me Feith.

“Janë takime të konsultave të zakonshme që bëhen. Unë nuk them se ka diçka të veçantë në takimin me Feith”.

Ndërsa i pyetur për deklaratën e Mustafës që ka kundërshtuar daljen nga koalicioni në këtë kohë, Sejdiu tha: “Unë nuk dua të komentoi asgjë ne kemi bashkëpunim të mirë për t’i quar proceset përpara”, tha Sejdiu. 

Sejdiu tërthorazi tha se LDK-ja është që zgjedhjet të mbahen në datën e caktuar nga UD i presidentit me 13 shkurt 2011.

“Unë respektoi vendimin që e ka marrë Ushtruesi i Detyrës së presidentit, z.Krasniqi”, tha Sejdiu.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)