21 Janar 2021

Sejdiu: Unë jam shefi në LDK

Prishtinë, 1 tetor - Lidhja demokratike e Kosovës ka dëshmuar edhe një herë që është e ndarë në dysh.  Anëtari i kryesisë së LDK-së, Ali Lajqi i ka kërkuar publikisht shefit të partisë, Fatmir Sejdiut që të jep dorëheqje edhe nga pozita e të parit të partisë, sepse siç thotë Lajqi, ai është shkelës i kushtetutës.

“Unë mendoj se edhe partia duhet të bëjë ndryshime dhe nuk mund të sillet më me këtë koncept çfarë e kishte. LDK-ja duhet të mendoi, ky është mendimi im, jo i LDK-së, që Fatmir Sejdiu të mendoi brenda një jave ose 3 - 4 ditësh dhe të jep dorëheqje nga LDK-ja dhe ta ndihmoi partin që të jetë shumë më e fuqishme sepse kështu krijon një imazh jo të mirë. Sejdiu e dëmton imazhin e LDK-së”, tha Lajqi.
 
Menjëherë ka reaguar shefi i LDK-së, Sejdiu duke ia përkujtuar Lajqit se “unë jam shefi këtu”.  “Vetëm kryetari i LDK-së (unë) është i autorizuar të flasë për vendimet e LDK-së dhe askush tjetër nuk e ka këtë kompetencë dhe po ua rikujtoi askush tjetër”, ka thënë Sejdiu.

Sejdiu ka thënë se nuk e përkrah idenë e mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme, mirëpo tha se ka mundësi të mbahen brenda katër ose gjashtë muajve.

“Para mbajtjes së zgjedhjeve, duhet ta kemi ligjin zgjedhor dhe ta pastrojë listën zgjedhore”, tha Sejdiu.

Ndërsa partia më e madhe opozitare AAK, nuk e përkrah idenë e zgjedhjeve të parakohshme sepse lideri i saj, Ramush Haradinaj gjendet për rigjykim në Hagë.
Nënkryetari i kësaj partie Blerim Shala ka thënë se zgjedhjet duhet të mbahen sipas afatit të caktuar dhe jo tash për shkak se Haradinaj gjendet në Hagë.

Mirëpo PDK-ja është kategorike për zgjedhje dhe nuk sheh tjetër mundësi për daljen nga kriza. Ndërsa është edhe kundër asaj që LDK-së t’ia jep edhe një mandat 5 vjeçar për president.

Pro zgjedhjeve është edhe AKR-ja dhe LDD-ja.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)