11 Korrik 2020

Sejdiu: Kosova do të lëvizë shpejt në proceset e integrimit

Prishtinë, 14 qershor - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu mori pjesë në konferencën e Liderëve të Rinj Evropian, që u mbajt në Prishtinë.

Presidenti Sejdiu i falënderoi organizatorët dhe të gjithë të pranishmit për organizimin e kësaj konference edhe për faktin se kësaj radhe nikoqire është Prishtina.

“Unë besoj se sikur që prezantoni vendet tuaja, ju prezantoni po ashtu edhe vlerat e gjeneratës së re, vlerat e demokracisë së vendeve nga vini. Andaj, për ne është shumë e rëndësishme që Prishtina këtë radhë është nikoqire e këtij tubimi kaq me peshë”, tha Presidenti Sejdiu.

Temat që ju do të trajtoni, vijoi Presidenti Sejdiu, janë me dobi të madhe për të gjithë ne. “Do të keni mundësi që të takoni shumë të rinj, do të keni mundësi që të shihni qytetin tonë, të shihni njerëzit tonë. Do të keni mundësi që të debatoni për çështjet që i keni në interesin e drejtpërdrejtë në fokusin e juaj të thellë”, tha Presidenti Sejdiu.

Ndërsa, duke folur për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova, Presidenti Sejdiu tha se Kosova, populli dhe institucionet e saj, kanë sfida nga më të ndryshmet, porse do të punohet në vijimësi për tejkalimin e tyre, në mënyrë që të lëvizim shpejt drejt proceseve të integrimit.

“Kosova është një shtet i ri, që ka pretencën të lëvizë shpejt në proceset integruese. Dëshira jonë e gjithmonshme dhe vizioni themelor është që të jemi shtet i të gjithë qytetarëve, atdhe i dashur për të gjithë. Sigurisht, kemi rezultate të mira, por kemi edhe sfida. Besoj se në pjesën e sfidave do të na ndihmoni në ecjet e mëtejshme, në debatet e mëtejshme”, tha Presidenti Sejdiu. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2020

- Në Ditën Botërore të Popullsisë, organizata SIT, organizon aktivitetin ku do të prezantojë statistikat e rasteve të raportimit të dhunës në Kosovë gjatë pandemisë COVID-19. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 9:00)

 - Aktivistë të shoqërisë civile organizojnë aksionin simbolik për të kërkuar drejtësi për Kujtimin pasi qe po bëhen 1 vit prej kur 11 vjeçari nga Fushë Kosova, u përdhunua e u vra.  (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë transmetimin live të ceremonisë komemorative në Srebrenicë. (Qendra Kulturore Informative Boshnjake - Rr. Agim Ramadani, nr. 375 - Aktash, ora 12:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë mbahet ligjëratë "25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë" me ligjërues Akademik Ferid Muhić Moderator dhe bashkëbisedues Bekim Blakaj - Drejtor Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë. (Livestream në Facebook - Humanitarian Law Center, ora 15:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë shfaqjen e ekspozitës multimediale “Gjenocidi në tetë akte”. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- - Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë bahet aksion simbolik: Ndezje e qirinjëve para Teatrit Kombëtar të Kosovës. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 20:00)