26 Janar 2021

Realizohet projekti i gjelbërimit në Varrezat e Dëshmorëve

Mitrovicë, 27 tetor - Pas përfundimit të shumicës së punëve në rregullimin e infrastrukturës së nevojshme në Varrezat e Dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës, këto ditë është realizuar edhe një projekt për gjelbërimin e oazave dhe hapësirave skaj rrugës së tyre. Drejtuesit e komunës, sqarojnë se kjo punë është kryer në kuadër të projektit kryesor për Varrezat e Dëshmorëve.

Bislim Imeri, drejtor i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Mitrovicës, tha se për realizimin e këtij projekti “Gjelbërim përgjatë rrugës së Varrezave të Dëshmorëve” janë investuar mbi 9 mijë euro. “Është bërë një punë e mirë sa i përket gjelbërimit të hapësirave të gjelbëruara në këto varreza dhe kjo është mirëpritur edhe nga qytetarët”.

Ai tha se në rrugën kryesore me gjatësi 400 metra, në të dy anët e rrugës janë mbëltuar 100 fidanë me lartësi prej 2.5 deri në 3 metra. Poashtu, ai sqaroi se edhe në oazat në mes rrugëve janë mbëltuar 120 fidanë-shkurre të ulëta.

Drejtori Imeri theksoi se në të gjitha vendet ku janë mbëltuar fidanët është sjellë dhe i freskët në mënyrë që të fidanët të mos dështojnë. “Skaj rrugës dhe në oazat mes rrugëve është sjellë dheu i ri dhe është mbëltuar bari i ri”.

Ai theksoi se në plan është vazhdimi i gjelbërimit përreth Varrezave të Dëshmorëve, ndërsa për në vitin e ardhshëm planifikohet që të realizohet edhe projekti për gjelbërim në rrugët tjera në Varrezat e Qytetit që gjenden aty në afërsi.  


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)