10 Gusht 2020

Qeveria zhbën vetingun në sistemin e drejtësisë; shpik ‘reformën pa veting’

Prishtinë, 9 korrik - Lëvizja Vetëvendosje (LV) ka vlerësuar se 1everia e paligjshme po vazhdon me planin për ruajtjen e status quo-së në sistemin e drejtësisë.

Qeveria sipas LV-së po provon ta ruaj klientelën brenda këtij sistemi sa për t’i mbrojtur politikanët e korruptuar dhe ata që kanë kapur shtetin.

Kjo u pa edhe me dorëheqjen e djeshme të grupit të ekspertëve që përgjatë qeverisjes Kurti vullnetarisht, pa kompensim, pa librezë partiake dhe me një profesionalizëm e përvojë të lartë e të provuar, grupi i ekspertëve, kishte marrë përsipër t’i dizajnonte parimet udhëheqëse për reformën e vetingut në sistemin e drejtësisë.

Në lidhje me tendecën e hapur të kësaj qeverie Hoti për ta mbrojtur veten dhe shtetin e kapur, foli sot në një konferencë për media, ish-Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. 

Albulena Haxhiu përgëzoi punën e grupit të ekspertëve të pavarur në lidhje me procesin e vetingut dhe iu kundërpërgjigj ministrit të tanishëm të drejtësisë i cili e kishte parë me dyshime pavarësinë e grupit të ekspertëve.

“Si Ministre e Drejtësisë, asnjëherë nuk kam tentuar në asnjë formë të ndikoj në punën e tyre  madje në këtë grup qëllimisht nuk ka pasur përfaqësim të kabinetit tim dhe as të Ministrisë apo qeverisë sepse ne kishim nisur një proces shumë me rëndësi për vendin dhe qytetarët dhe gjithçka që mund të dukej ndërhyrje në pavarësinë e tyre do të përcjellë me mungesë mosbesimi ndaj të njëjtit dhe do të dëmtonte këtë proces,” tha Haxhiu.

 Ajo shprehu keqardhjen për dorëheqjen e anëtarëve të pavarur por tha se e ka parë si të detyrueshme ngase në vend të përkushtimit të ministrit të tanishëm për t’i takuar, ai vendosi t’ua shtoj edhe rreth 20 anëtarë të tjerë në grup, ku shumica prej tyre janë përfaqësues të institucioneve të drejtësisë.

 Haxhiu theksoi se kësaj qeverie i përshtatet një sistem i drejtësisë i cili është i pafuqishëm përballë veprimeve kriminale.

Ajo, po ashtu vëri në dukje ndryshimin e mandatit të grupit të ri të ekspertëve, që sipas saj nga një mandat për vetingun po kalon në një 'reformë' pa përmbajtje në sistemin e drejtësisë.

“Është e qartë që ministria dhe qeveria aktuale e shohin sanimin e gjendjes në sistemin e drejtësisë përmes kinse mbrojtës së pavarësisë së saj, dhe besimit në mekanizmat disiplinor që veçse ekzistojnë.”

Një fakt i tillë është plotësisht i paqëndrueshëm dhe banal në pretendimin që ka, tha ajo duke shtruar disa pyetje:

“Si mund t’i besosh verbërisht pavarësisë gjyqësore e prokuroriale kur ajo po dështon seriozisht, sistematikisht e shpesh herë qëllimisht në gjykimin dhe dënimin e figurave qendrore të klaneve kriminale."

"Si mund të besosh që mekanizmat aktual të disiplinimit do të funksionojnë në sanimin e kësaj gjendje, kur kemi dhjetëra lëndë disiplinore me pretendime serioze që përfundojnë me vendime qesharake; Si mund t’i besosh reformën dikujt që duhet të jetë subjekt i saj; pra që reforma të zbatohet mbi ta. Kjo është qartazi e papërshtatshme dhe me mungesë serioze të logjikës reformuese.”

 “Kjo është praktikisht që dikush të bëj reforma për veten e tij; pra, qeveria me këtë plan po ia beson reformën e sistemit të drejtësisë vet bartësve të saj; ata të cilët do të duhej të ishin përgjegjës për defektet që e motivojnë ekzistencën e nevojës për reformë,” tha ajo në fund, duke shprehë bindjen se afër janë zgjedhjet e lira dhe demokratike dhe kjo qeveri do të shkojë shpejtë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .