12 Gusht 2020

Qeveria Hoti rrit numrin e zëvendësministrave qe i shërbejnë partive

Prishtinë, 2 korrik - Partia Socialdemokrate (PSD) ka thënë së Qeveria Hoti duhet ta ndalojë sa më parë abuzimin me emërimet në postet publike politike.

"Nuk ka asnjë kuptim dhe asnjë dobi ky numër aq i madh i zëvendësministrave i cili në kohën që po flasim ka kaluar numrin 45", konsideron PSD.

Postet publike sipas PSD-se kurrë nuk duhet të shërbejnë për rehatimin e anëtarëve të partisë.

Këto detyra e poste duhet të jenë në shërbim të një plani qeveritar urgjent për të përballur situatën pandemike e ekonomike e cila është rënduar dukshëm.

"Kjo qeveri, siç po e shohim, nuk ka asnjë plan të tillë dhe në mungesë të tij po vazhdon planet partiake të rehatimit të njerëzve."

"Një numër kaq i madh i zëvendësministrave në fakt tregon për mungesë të ideve e politikave", ka theksuar PSD.

Por kjo logjikë sipas PSD-se është e zhdrejtë, numri i njerëzve të emëruar asnjëherë nuk është garanci për qeverisje më të mirë, më të drejtë e më cilësore.

"Është e pritshme që në koalicione të gjëra, secila parti e do pjesëmarrjen e saj në pushtet, por kjo s’guxon te ndodhë në kurriz të publikes".

"Ata nuk po emërohen për të shtyrë politika zhvillimore por për të realizuar interesa partiake", vlerëson PSD.

Kështu si ka filluar, edhe qeveria Hoti po dështon të sjellë një mentalitet të ri në qeversje, i cili interesin e përbashkët e vendos para atij partiak.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)