16 Shtator 2019

Publikohet lista e kandidatëve për deputetët e AAK dhe PSD

Prishtinë, 6 shtator - Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Partia Social Demokrate (PSD) tashmë ka aprovuar listën e kandidatëve, përmes të cilëve do të garojë në zgjedhjet e 6 tetorit.

Lista sipas AAK dhe PSD ka brenda saj personalitete me vlera e profile nga më të mirat që ka vendi ynë.

Renditja e kandidatëve të listës është bërë përmes shortit të brendshëm, dhe përmban edhe simbolika për të cilat oponioni do të njoftohet pas dorëzimit në KQZ.

Nesër në pallatin e rinisë, përveq nominit të kandidatit për Kryeministër do të bëhet edhe prezantimi i kandidateve. 

 

1    HARADINAJ    RAMUSH
2    YMERI    VISAR
3    SHKODRA    MAGBULE
4    RAMADANI    BURIM
5    BERISHA    ANTON
6    PANTINA    SHQIPE
7    LEKAJ    PAL
8    GASHI    XHAFER
9    KADAJ BUJUPI    DONIKA
10    GORANI    DUKAGJIN
11    KELMENDI    MUHAMET
12    BAKIJA DEVA    BURBUQE
13    SALIHU    SALI
14    ABRASHI    GAZMEND
15    HAXHIU    TEUTA
16    ZARIQI    XHAVIT
17    ISUFI    AHMET
18    BAFTIU    BESA
19    DEMALIJAJ    SHKUMBIN
20    KRASNIQI    FRASHËR
21    RESHITAJ    ALBENA
22    NITAJ    MUHARREM
23    JASHARI    KAQUSHA
24    BARDHECI    DRITON
25    SEJDIU    DARDAN
26    TAHIRI    BESNIK
27    KADRIJAJ    TIME
28    KUÇI    BLERIM
29    BERISHA    ALI
30    KUÇI    NATYRA
31    HASANI    BAJRAM
32    BASHOTA    GENC
33    GAFURI    ILIRIANA
34    SELIMAJ    IDRIZ
35    BYTYQI    SHYQIRI
36    BERISHA LLESHI    ZOJA
37    NURA    FARUK
38    BELEGU     EROLLD
39    DUDI SHEHOLLI    BLINERA
40    DRESHAJ    GANI
41    KRASNIQI    DRITA
42    KASTRATI    GËZON
43    KADRIU    REXHEP
44    BERISHA    BEKË
45    RUSHITI    AIDA
46    AZEMI    ÇAMERIE
47    BERISHA    RRUSTEM
48    TAHIRI    LABINOT
49    SELMANI    MARQE
50    HARADINAJ    DAUT
51    ISMAILI    FISNIK
52    SELMANAJ    RASIM
53    KABASHI    LULZIM
54    BEJTA    FIKNETE
55    LLESHI    GEGË
56    SYLA    GAZMEND
57    THAQI    MRIKA
58    QERIQI    RAMIZ
59    MYRTAJ    LAHUDIN
60    MAZREKU    AFRORE
61    BRAHIMAJ    LAHI
62    AXHEMI    FATOS
63    BERISHA    LULJETA
64    IMERI    VEHBI
65    SADIKU    DARDANE
66    SHALA    GRANIT
67    TOLAJ    ARBËR
68    BAJRAMI    NEXHMEDIN
69    LUZHA    BESA
70    MAXHUNI    NEHAT
71    MATOSHI    HALIL
72    KUKAJ    DRITA
73    ÇEKU-KRYEZIU    ELEONORA
74    SHURDHAJ    FATMIR
75    SEJDIU    HEKURAN
76    OSMANI    SHKUMBIN
77    BAZAJ    NAIM
78    MORINA    QAMILE
79    KURTAJ    HAJRUSH
80    LAJQI    SALI
81    KASTRATI    SHQIPE
82    MEMA    SHYQYRI
83    HOTI    AFRIM
84    SHALA    RAMIZE
85    DERI    RIFAT
86    MUHADRI    BESIM
87    AHMETI XHYLANI    ARTA
88    BALDEDAJ    ILIR
89    KRASNIQI    FLORINË
90    MOLLIQAJ    DARDAN
91    ISKA    FATMIR
92    SHALA    ALUSH
93    EJUPI HAJZERAJ    PRANVERA
94    MORINA    JAHIR
95    SINANI    RESUL
96    SALIHU    DHURATA
97    MEHMETAJ    BRAHIM
98    JAKUPI    FATON
99    BUNGU    HATIXHE
100    ÇAUSHI    DRITON
101    TAHIRI    DERVISH
102    ZOGIJANI    JETON
103    JASHANICA    VLORA
104    VESVESJA    DUKAGJIN
105    DALIPI    SAMET
106    BOGAJ    YLL
107    LLUGAGJIU    RAMIZ
108    DEMA    FISNIK
109    PAJAZITI    NASER
110    AHMETI     SHPEND
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 shtator 2019 - Fillon edicioni i dytë i konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Mbrojtja e mjedisit: kërkim për qeverisje të mirë dhe thirrje për bashkëpunim rajonal'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në përurimin ei analizave të reja laboratorike në QMF-në në Reçane, ku i pranishëm do të jetë edhe drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu.(Reçane, ora 9:30)

- Nën moton “Pjesëmarrja“, për të 11-in vit me radhë, Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë ku qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit bën hapja e Javës 'Shtigjeve të Lirisë' ku do të ketë fjalë rasti edhe nga kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka. (Prizren, ora 10:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë bëhet hapja e panairit të organizatave të shoqërisë civile. (Oborri i Kuvendit, ora 10:50)

- Partia Demokratike dega në Prizren, do të mbajë një koferencë për media. (Zyrët e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet kuizi i demokracisë. (Holli i Kuvendit, ora 11:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e parë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër/e të Kosovës. E ftuara e parë do të jetë znj. Vjosa Osmani, Kandidate për Kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në aktivitetin në Nashec tek lapidari i komandantit Remzi Ademaj. (Nashec, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim Ministrin e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Naser Nuredini, me të cilin do të bisedojnë rreth bashkëpunimit mes dy shteteve në fushat përkatëse. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 12:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet debat publik “Transparenca dhe pjesëmarrja qytetare në Kuvend”.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 13:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Istogut. (Qendra e qytetit te Istogut, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe. (Varrezat e Prizrenit, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes zyrtare të zyrës së re qëndore të Bankës Raiffeisen. (Zyra e re ndodhet në rrugën Robert Doll, ora 17:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani viziton vendlindjen e Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, në Cerrcë dhe takohet me strukturat dhe banorët e fshatit.. (Fshati Cerrcë, ora 18:00)